Hledání letů

Typ návratu

Levné letenky se společností Skyscanner

Finnair je pátá nejstarší letecká společnost na světě, vznikla už v roce 1923 pod názvem Aero O/Y. Jméno Finnair začala oficiálně používat až v roce 1953. Většinový podíl na vlastnictví má finský stát, ale před dvěma lety oznámil, že v budoucnu hodlá svůj podíl snížit. Roku 2010 Finnair přepravila přes sedm milionů lidí. Je členem aliance Oneworld a létá do 63 destinací, převážně evropských, i když nechybí ani lety do Severní Ameriky, na Střední Východ a do východní Asie. V roce 1983 Finnair jako první společnost na světě zahájila nonstop lety ze západní Evropy do Japonska. O šest let pak jako první začala nonstop létat i do Pekingu. Šestašedesátičlenné flotile s typickou modrou grafikou dominují stroje značky Airbus. Hlavní základna společnosti sídlí na helsinském letišti Vantaa, čtvrtém nejrušnějším letišti ve Skandinávii.
 

Proč letět s Finnair

Odbavení

Mimo běžné odbavení nabízí Finnair na helsinském letišti také odbavení večer před odletem, a to v čase mezi 17. hodinou a půl desátou večer. Jeden pasažér přitom může v zastoupení odbavit i další členy rodiny, s předložením všech cestovních dokladů. Kromě automatického odbavení se cestující mohou vyhnout čekání ve frontě on-line odbavením, které se spouští 36 hodin před odletem a platí pro všechny spoje Finnair i lety partnerské série Flybe AY2000 a charterové lety série AY1000. Jediná změna je u letů do Spojených států amerických, kde tento způsob odbavení začíná až 24 hodin před odletem. Odbavení u samoobslužných kiosků pro let s Finnair či jeho partnerskými společnostmi je kromě Helsinek možné na dalších dvaceti většinou evropských letištích včetně Prahy.

Zavazadla

Zavazadla přepravená zdarma jsou u Finnairů limitována váhou 23 kilogramů a součtem vnějších rozměrů 158 centimetrů. Cestující ve třídě Economy má zdarma nárok na jedno takové zavazadlo, ve třídě Economy Pro/Flexible na dvě. Třída Business dovoluje dvě taková zavazadla u letů v rámci Evropy nebo na Střední Východ a tři u mezikontinentálních letů. Členové programu Finnair Plus nebo Oneworld si mohou vzít kufr navíc. V lepší orientaci v cenách za další zavazadla pomůže kalkulačka na webu. Nadměrná zavazadla se musí vejít do 32 kilogramů a do rozměrů 190 krát 75 krát 65 centimetrů. Na palubu si cestující může vzít příruční zavazadlo do velikosti 56 x 45 x 25 centimetrů a k němu batůžek či notebook. Pasažér Business třídy nebo člen Finnair Plus Platinum, Gold nebo Silver může mít u sebe dvě taková zavazadla, přičemž celková váha bagáže je do 10 kilogramů, ostatní jen jedno s celkovou váhou do osmi kilo.

Sedadla

Vybrat si sedadlo si mohou zdarma držitelé některých věrnostních programů ze série Finnair Plus, členové programu Oneworld, pasažéři v Business třídě, majitelé PRO/plné flexibilní letenky a také cestující do Japonska. Jinak se za výběr sedadla u okna nebo uličky platí od 6 do 20 euro, za místo v přední řadě účtuje 12 až 40 euro a za extra prostor pro nohy 12 až 65 euro. Novinkou od prosince 2014 jsou také sedadla označená Economy Comfort, ke kterým se váže i přednostní nástup a výstup z letadla a vybavení kvalitními sluchátky. Cena za ně se pohybuje od 45 do 60 euro.

Poplatky

Za každý kilogram nadváhy zavazadel je u vnitrostátních letů a krátkých linek účtováno pět euro za kilogram, u vnitroevropských letů 10 euro za kilogram a u letů do Asie 30 euro za jedno kilo. Na linkách do USA je zaveden jednotný poplatek ve výši 90 a 110 dolarů v závislosti na cílové destinaci. Poplatek za opětovné vydání letenky vyžádané cestujícím činí 25 euro. Pokuta za ztrátu letenky vyjde na 55 euro. Vydání letenky rezervované přes internet stojí 20 euro v případě platby kartou a 15 euro v případě bankovního převodu. Poplatek za přepravu zvířat na palubě činí na krátkých tratích 30, na středních 60 a na dálkových 100 euro.