Hledání letů

Typ návratu

Levné letenky do Amsterodamu

Amsterdam

 

Hlavní město Nizozemského království má již dlouhou dobu slušivou nálepku multikulturní a liberální metropole. Vždy přitahovalo velké množství lidí ze všech krajů světa a vyniká svou non-komfortností, tolerancí a progresivitou. Rozhodně je jedním z velkých kreativních center světa a má neformální atmosféru jako málokteré hlavní město. Přezdívá se mu Benátky Severu, a to pro množství kanálů a pozoruhodnou architekturu, která zahrnuje na patnáct set malebných mostů. V dnešní době je zejména proslulé svou liberální politikou vůči marihuaně (a také prostituci). Amsterdam má něco pro každého cestovatele, ať už jedete za kulturou a historií, pořádně zapařit, nebo jen relaxovat v uličkách a kanálech tohoto okouzlujícího evropského města.

 

Amsterdam tvoří několik značně odlišných čtvrtí. Nejnavštěvovanější je staré středověké centrum, obdivované pro svou architekturu, kanály, obchodní třídy a nejeden proslulý coffee shop, z nichž některé mají opravdu příjemný interiér i osazenstvo. Staré město je samo rozděleno ulicemi Damrak a Rokin na Oudezijde (Stará strana) a Nieuwezijde (Nová strana) a obě mají co nabídnout. V Oudezijde najdete náměstí Nieuwmarkt, kde se nedávno usadila početná čínská komunita a naleznete zde množství kvalitních asijských restaurací. Nedaleko, poblíž Oudezijds Blugwar, leží „nechvalně“ proslulý De Wallen – anglicky Red Light District, tedy Čtvrť červených luceren, která je domovem nejstaršího řemesla světa. Dříve tato čtvrť ležela poblíž doků a lákala tak mnoho imigrantů a prostitutek. Tato tvář jí dodnes zůstala.

 

V Nieuwmarkt leží nejvýznamnější místo v Amsterdamu - prostorné náměstí Dam. Nachází se zde Královský palác a Nieuwe Kerk (Nový kostel). V bezprostřední blízkosti náměstí jsou prominentní nákupní zóny -  Kalverstraat, Nieuwendijk a Flower Market. Jsou zde také známé bary ve Spui. Vnější část centra tvoří židovská čtvrť, jejíž židovské obyvatelstvo vděčilo za svou početnost náboženské svobodě, které se Holandsko těšilo již od 16. století. Historii zde živou udržuje Joods Historisch Museum (Židovské muzeum). Navštívit zde také můžete Portugalskou synagogu (zvanou Esnoga), velké množství jiných muzeí a galerií, rozličných obchodů a několik známých knihkupectví, zaměřených na různé literatury světa.

 

Grachtengordel je proslulá síť kanálů, obklopující staré město. Pochází ze 17. století a je zapsána na seznamu památek UNESCO. Leidseplein a Rembrandtplein jsou místa, kam chcete zajít, pokud je noc mladá a vy máte chuť se bavit. Najdete zde tu nejtypičtější nizozemskou architekturu, kterou představují kromě kanálů a četných mostů zejména bohaté a zdobné měšťanské domy se svými úzkými a vysokými fasádami. Mnohé zdejší ulice a nároží se v nocích a také na podzim proměňují v až neskutečně romantická místa, jako vystřižená z pohlednice.

 

Pro procházky je velmi vhodná čtvrť Plantage, kde se nachází nejstarší botanická zahrada světa Hortus Botanicus a zoologická zahrada Artis Royal. Sama čtvrť je plná zeleně a příjemných míst k posezení. Právě zde také můžete navštívit nejvíce muzeí.

 

Dobré jídlo v Amsterdamu najdete určitě. Avšak možná budete muset chvíli hledat. Vzhledem k etnickému pozadí, které hraje všemi barvami, je pestrá i nabídka restaurací, kam se můžete vydat. Početné jsou zmíněné asijské restaurace. Mezi nimi počtem vynikají indonéské, a to pro koloniální minulost Holandska. Místní speciality zahrnují sýry, které můžete nakoupit v Dappermarket, nebo v množství speciálních sýrových obchůdků roztroušených po centru města. Ossenworst je kořeněný salám ze syrového hovězího – amsterdamská specialitka. Určitě se však vyhněte různým stake house a fast foodům v centru – jsou to známé pasti na turisty. A mezi některými obyvateli města oblíbené automaty na rychlé občerstvení, pokud nejste zoufale hladoví, ani nezkoušejte. Jejich kvalita je přímo otřesná.

více

Nejlevnější lety do Amsterodam Schiphol z...

 Nejžádanější na Skyscanner...

Místo příletu

Místo odletu

od 1 863 zpáteční

 Nabídky Amsterodam Schiphol

Hotely v Amsterdam

Pronájem aut v Amsterodam Schiphol

Obrázky od flickr/_yanti.marliana