Hledání letů

Typ návratu

Levné letenky na letiště Bilbao

Jan Mazanec, Bilbao
 
Futuristické experimentální stavby, exotická kuchyně a červenobílé vlajky fotbalového klubu Athletic na každém kroku, to vše je severošpanělské přístavní město Bilbao. Město je největším městem v Baskicku, autonomním území na severu Španělska.
 
V Bilbau můžete obdivovat světoznámou stavbu Guggenheimova muzea moderního umění. Muzeum tu stojí od roku 1997 a díky této stavbě s nepravidelnými liniemi a bez klasické střechy se Bilbao stalo populárním. Tvar budovy připomíná loď či květinu a k jeho výstavbě byly použity různé materiály, například sklo nebo titan. Stavba se odráží ve vodní hladině řeky Nervion, která kolem ní protéká. V muzeu si můžete prohlédnout díla světoznámých umělců druhé poloviny 20. století, například Andyho Warhola či Willema de Kooninga. Kromě stálých expozic se tu pořádají i krátkodobé výstavy domácích i zahraničních výtvarníků. V budově je i restaurace, kde si můžete dopřát speciality baskické kuchyně, ve které hlavní roli hrají mořské ryby.
 
Jestliže se těšíte, že ochutnáte nějakou specialitu typickou přímo pro město Bilbao, rozhodně budete mít z čeho vybírat. Typickou sladkostí, kterou si ve městě můžete dopřát, je „bollo de mantequilla“. Je to máslová brioška naplněná krémem a posypaná vrstvou cukru. Další tradiční pochoutkou je pisto a la bilbaina – pokrm podobný francouzskému ratatouille, připravovaný z cibule, papriky, cukety, rajčat, vajec a šunky. Zelenina obecně je v místní kuchyni velmi oblíbená.
 
Další zajímavosti v Bilbau se nacházejí přímo poblíž zmíněného Guggenheimova muzea. Přímo před ním se hrdě tyčí třináctimetrová socha štěněte od Jeffa Koonse, celá pokrytá květinami. Další zajímavou skulpturou vedle muzea je téměř devět metrů vysoký pavouk zvaný Maman.
 
Nedaleko muzea moderního umění se můžete projít po atraktivním bílém mostě, jenž se taktéž řadí mezi bilbajské extravagantní stavby. V baskičtině se mu říká Zubizuri, což znamená právě Bílý most. Kromě experimentálních staveb najdete v téměř čtyřsettisícovém městě i historické budovy, například chrám ze čtrnáctého století s názvem Santiago Cathedral, který také stojí za prohlídku.
 
Lákadel je tu ale mnohem víc, například staré město Casco Viejo, námořní museum Ría de Bilbao či lanovka Artxanda, která vás vyveze na horu, odkud můžete z výšky pozorovat celé město a řeku Nervion.
 
K jedinečné atmosféře města přispívají červenobílé vlajky tamního fotbalového klubu Athletic, které vlají z balkonů či oken tamních domů. Až se budete procházet uličkami města, často také potkáte fotbalové fanoušky v dresech tohoto klubu, protože fotbal je tu velmi oblíbený. Pokud i vy patříte k fanouškům, můžete vyrazit na stadion San Mamés. 
V Bilbau se dorozumíte anglicky či španělsky, ačkoli Baskové mají svůj vlastní jazyk, baskičtinu neboli „euskara“. Na navigačních cedulích a podobně jsou názvy uvedeny nejprve právě v této řeči, až poté následuje angličtina a španělština. Pokud se naučíte pár slovíček v řeči Basků, místní to jenom ocení a hned k vám budou otevřenější a přátelštější.
 
Pokud vyrazíte do Bilbaa v létě, nemusíte se obávat tropických veder. Klima je zde všeobecně mírnější než na většině Pyrenejského poloostrova. Letní teploty se pohybují přibližně od osmnácti do pětadvaceti stupňů Celsia. Pokud naopak do Bilbaa vyrazíte v zimě, jen výjimečně vás překvapí teplota pod bodem mrazu.
více

Nejlevnější lety do Bilbao z...

 Nejžádanější na Skyscanner...

Místo příletu

Místo odletu

od 4 491 zpáteční

 Nabídky Bilbao

Hotely v Bilbao

Pronájem aut v Bilbao

Obrázky od flickr/Jean-Pierre Dalbér