Hledání letů

Typ návratu

Levné letenky na letiště Kodaň

Kodaň
 
Dánská metropole Kodaň se rozkládá na dvou ostrovech v Öresundském průlivu. Částečně město leží na ostrově Amager, jeho větší část se pak rozkládá na východním pobřeží ostrova Sjælland. I přesto, že se hlavní město nachází na samém východu země, je významným centrem celé oblasti. Od roku 2000 totiž z Kodaně do švédského Malmö vede druhý největší most na světě. Most přes Öresund může být zajímavým turistickým cílem. Zhruba za půl hodiny se po něm dostanete z jednoho severoevropského království do druhého. A nemusíte si ani půjčovat auto. Most, který vede částečně i pod hladinou průlivu a částečně téměř šedesát metrů nad ní, je totiž dvoupatrový a v jeho spodním patře jezdí vlaky, a to až stotřicetikilometrovou rychlostí.
 
Parky a zahrady
Kodaň se pyšní velice šetrným přístupem k přírodě, o čemž svědčí i četné množství parků a zámeckých zahrad, které se ve městě nacházejí. Jedním za všechny jsou zahrady ve Frederiksbergu na jihozápadě města. Nejzajímavější částí areálu je zámek postavený na nejvyšším bodě parku. Jde o barokní rezidenci, v níž vynikají malované stropy a štuková výzdoba. Jistě vás zaujme i mramorová koupelna s tajným přístupovým schodištěm nebo palačinková kuchyně. Prohlídky s průvodcem se konají každou poslední sobotu v měsíci mezi jedenáctou a jednou. Součástí areálu, který je návštěvníkům přístupný po celý rok, je i zoologická zahrada nebo Čínský pavilon, kde pil čaj už král Frederik VI. Pavilon je otevřen každou letní neděli.
 
Rozhledna a náměstí
Další zajímavou historickou stavbou je také zámek Rosenborg, který vyniká svou sytě červenou barvou a zdobnou fasádou. V jeho sklepení jsou ukryty dánské korunovační klenoty a královské šperky. Všechny tyto cennosti si můžete v Rosenborgu prohlédnout.
 
Mezi milovníky výšek je oblíbenou památkou kulatá věž Rundetarn, nacházející se v historickém centru města. Věž byla postavena v 17. století jako astronomická observatoř. Má osm pater, ale není v ní žádné schodiště. Dnes Rundetarn slouží jako rozhledna, z níž je krásný výhled na celou Kodaň.
 
Veřejné akce a produkce se nejčastěji odehrávají na jednom z největších náměstí v centru Kodaně - náměstí Kongens Nytorv (tedy Nové královské náměstí). Má tvar pětiúhelníku a v jeho středu se nachází socha krále Christiana V., což je nejstarší jezdecká socha ve Skandinávii. Za zmínku jistě stojí i náměstí Grabrodretorv. To proslavil především údajně hamižný šlechtic, který si na něm v 17. století postavil dům a nechal náměstí pojmenovat po sobě. Byl ale zažalován a jeho majetek byl zničen. Místo toho mu na náměstí byl postaven sloup hanby, na nějž mohli kolemjdoucí plivat. I na náměstí Grabrodretorv se odehrávají kulturní akce, například každoroční letní jazzový festival.
 
Nasládlé pivo
Celé město je prošpikováno kavárnami a restauracemi, kde za dánské koruny ochutnáte tradiční dánskou kuchyni. Typickou pochoutkou jsou chlebíčky z žitného chleba, který je mezi Dány zvláště oblíbený, obložené kousky masa nebo ryby, vejci či zeleninou a zalité různými dresinky. Chlebíčky jsou ale podávány i s krevetami, kaviárem nebo ovocem. Ať tak či tak, nejraději k nim Dánové konzumují dánské pivo, které je oproti tomu českému světlejší a má lehce nasládlou chuť.
více

Nejlevnější lety do Kodaň z...

 Nejžádanější na Skyscanner...

Místo příletu

Místo odletu

od 2 536 zpáteční

 Nabídky Kodaň

Hotely v Kodaň

Pronájem aut v Kodaň

Obrázky od flickr/sirstan65