Hledání letů

Typ návratu

Nejnizší ceny letenek do města Kréta

Kréta

 

Kréta je největším řeckým ostrovem s největší populací čítající přes šest set tisíc obyvatel. Již dlouhou dobu se těší značné turistické oblibě a mnozí tvrdí, že se jedná o nejkrásnější ostrov v Egejském moři. Ostrov je bohatý na starověké památky, překrásnou přírodu a romantická přístavní města, mezi nimiž je největší hlavní město Kréty Iraklion. Kréta je známá svými plážemi a skvělým mořem, rozmanitost prostředí je však velká a krajina mění se od písčitých pláží a úrodných přímořských oblastí až po divoká pohoří a od rušných měst až po horské vesničky. Ostrov má na délku zhruba čtyři sta kilometrů a na šířku šedesát, takže je zde mnohé co objevovat a zároveň pro vzrušující výlety člověk nemusí chodit daleko.

 

Historie ostrova je dlouhá a bohatá. Ve starověku byla Kréta centrem mínojské civilizace a pozůstatky slavného paláce v Knóssu, pocházejícího z doby bronzové, můžete obdivovat dodnes. Nachází se nedaleko města Iraklionu. Po celý rok se zde denně pořádají prohlídky a každý se tak může dotknout dávné historie jen za šest euro. Další pozoruhodná archeologická naleziště jsou Phastion, ruiny Gortysu, římského hlavního města Kréty a palác v Malii. Takováto místa jsou na Krétě značeny dvojjazyčnými hnědými cedulemi a tak je při cestování po kvalitních krétských cestách nepřehlédnete.

 

Na západě ostrova Kréty se nachází její nejkrásnější město Chania. Toto město zde stojí již po tisíce let a dnes je známé především svou benátskou čtvrtí. Tvoří ji síť kouzelných uliček, které se svažují k nádhernému přístavu. Opravené domy benátských měšťanů dnes slouží jako restaurace nebo hotely či butiky. V přístavu se nachází mešita z otomanských dob a dodává celému městu na osobitém rázu. Oblíbené a hojně navštěvované pláže se táhnou od města až dvacet kilometrů západně od něj. Nejbližší je pláž Nea Hora a dojdete na ní pešky ze starého centra Chanie.

 

Iraklio, největší město ostrova a páté největší město Řecka je dynamická, rušná a trochu chaotická metropole. Postrádá šarm měst, jako je Chania nebo Rethymno, ale najdete zde živější atmosféru, kvalitní restaurace, množství butiků a dalších podniků. Již nějakou dobu zde probíhá rekonstrukce nábřeží a výstavba nových silnic ulehčuje každodenním dopravním zácpám. Najdete tady ale ta nejlepší muzea, schraňující památky mínojské civilizace. Další skvělá muzea se zabývají krétskou etnografií i novější historií ostrova. Dodnes zde také stojí část městských hradeb a pevnost, kterou postavili Benátčané.

 

Kréťané jsou na historii svého ostrova náležitě pyšní a hrdí. A přesto, že mladí ostrované jezdí v nablýskaných autech, nezřídka potkáte lidi pasoucí svá stáda na loukách a narazíte i na vesničky, které s turismem mají pramálo společného. Tato diverzita, spolu s rozmanitostí přírody, činí z Kréty tak výjimečné místo a každý se tak zde přijde na své. Trávit čas můžete historickými prohlídkami, lenošením u moře a užíváním si dobrého řeckého jídla a pití, nebo túrami po celém ostrově, které můžete od odpoledních procházek natáhnout i na týdenní výlet.

více

Nejlevnější lety do Kréta z...

 Potřebujete alternativu poblíž?

 Nejžádanější na Skyscanner...

Místo příletu

Místo odletu

od 2 811 zpáteční

 Nabídky Kréta

Hotely v Kréta

Pronájem aut v Kréta

Obrázky od Flickr/Romtomtom