Hledání letů

Typ návratu

Levné letenky na letiště Edinburgh

Edinburgh

 

Hlavní město Skotska a bývalé sídelní místo králů Alby, Dùn Èideann, je metropolí a druhým největším městem severní výspy Spojeného království. Nachází se v centrálním pásu země v aglomeraci spolu s městy Glasgow, Stirling a Falkirk. Edinburgh, nebo také „Auld Reekie“, v sobě kombinuje staré i nové v unikátní skotské atmosféře. Symbolem města je edinburský hrad . V městě samém se misí středověké památky, grandiózní georgiánská architektura i to nejlepší z moderny v distingovaný genius loci. „Atény Severu“ jsou kulturním stánkem s gotickými katedrálami s muzei a galeriemi a ulicemi, kde to vře nočním životem. Smysly vám podráždí voňavé restaurace, rušné třídy, upřímné hospody a nakopaný festivalový program, jehož obdobu v jiných městech lze jen těžko pohledat.

 

Nejdůležitější věci se, samo sebou, odehrávají v centru. To se dělí na Staré a Nové město. Ve Starém najdete to, co byste od městysu s tisíciletou historií čekali. Ona je vlastně mnohem starší. Jen kus odsud je místo, kde se lidi sdružovali už před deseti milénii. Něco z toho, co sem lákalo kočovníky tehdy, tady stále ještě je. Pustou krásu skotské pahorkatiny, zalévanou deštěm, přinášeným vichrem od divokého pobřeží však můžete obdivovat prakticky kdekoliv jinde a to po celý rok.

 

Patrně nejčastěji se proto budete procházet po Royal Mile – to je živná tepna Starého města a turisticky velice vděčná. Královská míle má délku téměř dvou kilometrů a táhne se od hradu až k Holyroodskému opatství a paláci. Na jeho trase najdete Castlehill, Lawnmarket, High Street, Canongate a Abbey Strand. Na Lawnmarket se nachází The Hub – bývalá neogotická katedrála, jejíž věž (nejvyšší v Edinburghu) šplhá vysoko nad ulice města. Vevnitř vás uvítá Hub Cafe, hlavní chrámová loď, kde se pořádá spousta koncertů a dvě menší, taktéž kulturní oddělení. Podstatné je, že se jedná o ústředí Edinburského mezinárodního festivalu – měsíční šňůry akcí, odehrávajících se v srpnu, kdy město povýší na světovou kulturní mekku. Uvidíte (a uslyšíte) to nejlepší z klasických performativních umění, uměleckých výstav a zúčastnit se můžete také nespočtu workshopů, diskuzí, veřejných předčítání a jiných kratochvílí.

 

Doprava po Edinburghu je vcelku příjemná. Je tu síť autobusových linek a také jedna nově otevřená tramvajová, která vede z letiště až k York Place v centru, hned vedle St. James Shopping Centre. Jízda tramvají po městě vás přijde na slušnou libru padesát (zhruba polovina ceny pinty piva) a pět „kvidů“ při cestě z letiště. Jedná se o vítanou službu, neboť jízdy taxíkem začínají být už po několika ujetých yardech drahou záležitostí.

 

Konec zmíněné trasy se nachází na jižní hranici Nového města – obchodním centru Edinburghu. Pokud vám zvedají adrenalin nákupy, můžete se pohroužit do útrob Svatojakubského obchoďáku, anebo projít Princes Street – hlavní obchodní třídu města. Originální designérské oblečení pořídíte ve West End Village, jen pár minut pěší chůze z Princes Street.

 

The Regent, The King's Wark nebo The Last Drop jsou místa, kde zaženete žízeň v prostředí typicky britském. Barů, pubů, kde dostanete nejlepší produkt Commonwealthu – anglický Ale, je ale nespočet a rozhodně se vyplatí riskovat a experimentovat. Mladých lidí potkáte všude dost a

letní noci bývají dlouhé. Někdy soumrak přichází až před jedenáctou večerní a času pro multikulturní socializaci je tak více než dost.

více

Nejlevnější lety do Edinburgh z...

 Nejžádanější na Skyscanner...

Místo příletu

Místo odletu

od 2 311 zpáteční

 Nabídky Edinburgh

Hotely v Edinburgh

Pronájem aut v Edinburgh

Obrázky od Flickr/Craigyc