Hledání letů

Typ návratu

Levné letenky do : Gruzie

Gruzie

 

Tato kavkazská země na pomezí Evropy a Asie, bývalá starověká Kolchida, láká turisty především díky své překrásné a stále poměrně divoké přírodě, působivým velehorám, dostupným cenám, jedinečné architektuře a přívětivosti a pohostinnosti místních obyvatel. 

Přiletět můžete z Prahy do Tbilisi, výhodné lety najdete také mezi Budapeští a bývalým gruzínským hlavním městem Kutaisi. V zemi je patrné mísení několika různých kultur, a to jak v místní specifické kuchyni, tak ve tvářích zdejších lidí, ve stavebních stylech nebo folklorních tradicích. Rozpoznáte vlivy turecké, perské, židovské, ruské, arménské či původní guzínské. 

Valnou většinu turistů sem lákají možnosti vysokohorské turistiky a horolezectví. V zemi je pět národních parků, které mohou nabídnout několikadenní méně náročné přechody přes zelené hřebeny i výzvy v podobě zdolání některého z mnoha zdejších velikánů o nadmořské výšce okolo 5 000 m n. m. 

Nejznámější metou je hora Kazbek nacházející se na severu země. Podle legendy byl právě na ní přikován Prométheus za to, že lidstvu daroval oheň. Do vesnice Stepansminda (také Kazbegi), východiska túr, se snadno a rychle dostanete tzv. maršrutkou (minibusem) z Tbilisi. V polovině výstupu je možné přenocovat, aklimatizovat se a nabrat síly na další den. Kromě základního vybavení budete potřebovat také mačky a cepíny pro zdolání ledovce pod vrcholem. 

Dalším oblíbeným cílem je oblast zvaná Svanetie, o jejíchž krásách se říká, že několikanásobně předčí panoramata švýcarských Alp. Celou dobu se budete pohybovat v nadmořské výšce okolo 3 000 metrů a potkáte nespočet vesniček se specifickými domy ve tvaru opevněných věží. Vesnice Ušgulli byla zapsána do seznamu UNESCO. Protože byl region nepřístupný i v době nejhorších nájezdů, do bezpečí sem byly dovezeny nejkrásnější umělecké památky z celé země včetně mnoha ikon, které se díky tomu zachovaly dodnes. 

Horolezectví a pěší turistika není pro vás? Žádný problém. V zimě se sem můžete vypravit za lyžováním – středisko Gudauri na severu země je vyhlášené široko daleko. Nebo si prohlédněte Staré město Tbilisi – vydejte se do uliček s dřevěnými, řezbami zdobenými domy, nechte se ohromit dojmem z obrovské, nově postavené katedrály Sameba nebo vystoupejte na hradby pevnosti Narikala, odkud se vám otevře krásný výhled na celé město a údolí řeky Kura, gruzínsky zvané také Mtkvari. 

Na stejné řece leží další překrásné město, Mccheta, a na jihozápadě země najdete klášterní komplex Vardzia z 12. století. Obě místa rovněž patří na seznam Světového dědictví UNESCO. 

Jeden z nejintenzivnějších zážitků, na které turisté vzpomínají, bývá přenocování u místních rodin. Přispějete do jejich domácího rozpočtu, zatímco vás to nezruinuje, a nahlédnete pod pokličku místního způsobu života včetně zdejší specifické kuchyně. U té jmenujme nezbytný šašlik (kousky opečeného masa na špízu), chlebové, sýrem plněné placky chačapuri, masem plněné knedlíky chinkali či moučník čurčchela. Za zkoušku stojí také vyhlášená slaná minerální voda Borjoni. 

Až vás unaví procházky městem a architektonické památky, vydejte se za odpočinkem do pobřežního luxusního letoviska Batumi. U Černého moře panuje subtropické přímořské klima, díky kterému si budete připadat jako v o něco exotičtějším Středozemí. Ne nadarmo se sem v dobách Sovětského svazu každé léto stahovala ruská smetánka. 

 

Důležité informace

Měna: Gruzínské lari (GEL; k 29. 12. 2014 1 GEL = 12,2 CZK)

Časová zóna: CET + 3

Víza: U občanů České republiky není pro turistický pobyt do 90 dnů požadováno vízum.

více