Hledání letů

Typ návratu

Nejnizší ceny letenek do města Istanbul

Čtrnáctimilionová metropole - největší Evropská aglomerace a třetí největší město světa. Město dvou kontinentů, brána Bosporu, brána do Orientu. Istanbul, dříve Konstantinopole či Cařihrad, je jedno z nejstarších a nejvlivnějších měst vůbec. Jeho historie čítá více jak dva a půl tisíce let, což z něj dnes činí velice atraktivní destinaci pro návštěvníky hledající starověkou a středověkou kulturu a památky. Nejen ikonami města žije Istanbul, je to dynamicky se rozvíjející metropole aspirující na post světového centra obchodu a financí. Překypuje mladými lidmi, hledajícími zábavu a prostor pro sebevyjádření, což dokazuje i množství čajoven, kaváren, uměleckých galerií a hudebních klubů. Istanbul je moderní tváří turecké společnosti, která po století stojí na rozhraní Východu a Západu.

Ubytujte se v centru Istanbulu v jednom z množství hotelů a navštivte proslulé památky, mezi nimiž najdete největší perly islámské architektury. Nejhonosnější je Suleymanova mešita, Sultan Ahmedova mešita či palác Dolmabahçe. Novější památky připomínají své evropské protějšky. Dokonce i mešity se stavěly v neogotickém slohu. Na malém ostrovu při vstupu do Bosporu se nachází proslulá Leandrova věž, která bude vytvářet nezapomenutelné kouzlo při nočních procházkách, zvláště při pohledu na asijský břeh, kde se nachází množství půvabných vil z 19. století. Přes tisíc let byla největší světovou katedrálou Hagia Sofia, chrám Boží Moudrosti, později mešita, dnes muzeum. Dalším z dechberoucích svědků času jsou trojité hradby Konstantinopole, postavené v pátém století a prakticky beze změn stojící dodnes. O genialitě jejich stavitelů svědčí i to, že původní hradby, na rozdíl od nedávno zrestaurovaných, vydržely nápor nedávného zemětřesení. Slavné je také Istanbulské muzeum archeologie, schraňující množství antických památek či muzeum umění Turecka a islámu.

Dnešní Istanbul je mohutná metropole rozkládající se na obou březích Bosporu. Vznikají nová centra, charakterizovaná moderní architekturou a výškovými budovami. Dálnice spojují vzdálenější čtvrti města s mezinárodním Atatürkovým letištěm. Hromadná městská doprava zahrnuje autobusové, tramvajové linky i tři linky metra. Ty budou v budoucnu propojeny skrze tunel pod Bosporem.

Istanbul přitahuje umělce a temperamentní lidi svým unikátním kouzlem historické tradice a pulsující dynamické metropole. V Istanbulu se nachází množství galerií moderního umění. İstanbul Modern, Pera Museum, Sakıp Sabancı Museum a SantralIstanbul byly všechny otevřeny v posledních patnácti letech a dotvářejí tak kosmopolitní atmosféru města. Z festivalů jsou nejnavštěvovanějšími Istanbulský filmový festival, Mezinárodní hudební a Mezinárodní jazzový festival. Po boku „elitních” bienálií, jako je Benátské, se po otevření umělcům z celého světa postavilo Istanbulské bienále. Velice oblíbenou destinací v Istanbulu je jedno z nejstarších a největších tržišť světa: Grand Bazaar.

Dojedete k němu pohodlně tramvají a jeho 61 zastřešených ulic navštěvuje až půl milionu návštěvníků denně. Jestliže to, co hledáte, nenajdete zde, pak to patrně není na prodej. Istanbul je krom obligátního kebabu proslulý i svými tradičními restauracemi nabízejícími pokrmy z mořských plodů. Nejznámější z nich najdete na pobřeží Bosporu a ve čtvrti Kumkapı. Çiçek Pasajı, Pasáž květů, zase hostí mnohé vinárny, taverny a restaurace nabízející kuchyně z celého světa. Pasáž leží na İstiklal Avenue ve čtvrti Beyoğlu. İstiklal Avenue, neboli Bulvár nezávislosti, je jedna z nejrušnějších ulic Istanbulu. Mezi novorenesančními, pozdně-otomanskými a secesními domy projíždí historická tramvaj z 19. století. Leží zde množství mešit a kostelů, najdete zde konzuláty většiny evropských zemí. Zábavu zde najdete ve spoustě galerií, kaváren a hospůdek a to prakticky kdykoliv. İstiklal Avenue, stejně jako temperament celého Istanbulu nikdy nespí.

více

Nejlevnější lety do Istanbul z...

 Nejžádanější na Skyscanner...

Místo příletu

Místo odletu

od 2 234 zpáteční

 Nabídky Istanbul

Hotely v Istanbul

Pronájem aut v Istanbul

Obrázky od Flickr/John Picken