Hledání letů

Typ návratu

Levné letenky do : Malta

Malta

 

Malta je souostroví mezi Sicílií a Afrikou, které nabízí úchvatné pohledy, romantiku, kterou naleznete jen ve středomoří, pestrou zábavu a bohatou kulturu a historii. Malta je frekventovaně navštěvována už po tisíce let a přijít na to, proč tomu tak je, můžete snadno i vy.

 

Souostroví Malty se rozkládá na třech obývaných ostrovech a hlavní město Valletta leží na největším z nich. Romantický přístav, shlížející na tyrkysové moře, si ponechává svou atmosféru 16. století a je právem zapsáno na seznam UNESCO. Najdete zde řadu obchodů, restaurací a zábavních podniků a město samo srší kulturou. Mezi význačnými památkami vyčnívá Katedrála Sv. Jana, která je považována za jednu z nejkrásnějších na světě. Najdete zde také muzeum s dvěma díly od velkého malíře Carravagia. Mezi turisty je značně oblíbená pevnost St. Elmo, stojící na samém konci poloostrova, ležícím mezi Velkým přístavem a přístavem Marsamxett, kde je také ostrov Manoel s dalšími fortifikacemi. Malta má velice dlouhou a bohatou, ale také pohnutou historii. Pro dech beroucí panoramatický výhled na přístav určitě vyšplhejte do horních zahrad Barrakka.

 

Jeden z nejkrásnějších klenotů malty je staré hlavní město Mdina, jemuž se přezdívá „tiché město“. Toto město obehnané středověkou zdí působí vskutku majestátně, neboť se rozkládá na vyvýšenině uprostřed ostrova. Paměť tohoto místa sahá až do dob, kdy okolní moře ovládali Féničané. Zde najdete překrásnou Katedrálu Svatého Pavla a mnoho honosných paláců. Kolem Mdiny se rozkládá malebná vesnička Rabat. Zvláště romantické bývají posezení u kávy na hradbách při večerech.

 

V létě je nutností navštívit vesničky a městečka v době pořádání hodů. Každá obec pořádá své vlastní slavnosti zasvěcené jednomu ze svatých. Pro poznání tradičního života Malťanů je zde možnost cestovat na jih ostrova, který je oproti severním městům, často urbanismem poznamenaných, málo známý. Například městečko Ghaxaq uniká pozornosti turistů, ale za vidění rozhodně stojí. Pořádají se zde bujaré oslavy a hody, a to rovnou dvakrát za léto.

 

Malta je ideální pro outdoorové aktivity. Výlety na pobřeží menšího ostrova Gozo jsou nezapomenutelné. Mírné celoroční klima je perfektní pro potápění, pro pokročilé i pro začátečníky. Voda je zpravidla teplá a viditelnost skvělá. Moře kypí životem a k vidění jsou i vraky lodí, či podmořské jeskyně (zvláště na ostrově Gozo). Při výletech po venkově je snadnější narazit na restaurace s místní kuchyní, kde se vaří z regionálních ingrediencí. Navíc spíše zde poznáte Maltské tradice a náturu obyvatel a také ochutnáte maltské delikatesy. Maltská kuchyně obecně čerpá z kuchyně italské. Specialitami jsou fennek (králičí maso) na tamní způsob či místní soppa ta' l-armla, čili „polévka vdovy“. 

 

Mezi kulturními akcemi si nesmíte nechat ujít Vallettský karneval, který probíhá na přelomu února a března. Taneční vystoupení, soutěže masek, maltští zpěváci a folková uskupení jsou zábavou plnou barev umění a bujarosti. V červnu probíhá Għanafest – Maltský hudební festival středomořského folkloru. V červenci lze také navštívit Jazz festival, na kterém vystupují známá jména mezinárodní

scény a Festival umění, který je top událostí zdejšího kalendáře. Vystupují zde divadelní, hudební a taneční uskupení vysoké kvality a své si zde najde každý. Na Maltě to zkrátka žije.   

více

Obrázky od Flickr/ramonbaile