Hledání letů

Typ návratu

Levné letenky do : Rusko

Rusko

 

Rusko je zároveň dech beroucí, poněkud matoucí a neskutečně překrásná země. Ohromná a velkolepá v každém ohledu. Je to země, kde nespoutaná divočina doprovází velká urbanizovaná centra a kde dobrodružství láká na každém kroku. Od carské vznešenosti až po zmrzlou sibiřskou tundru a od omšelých sovětských monumentů až po moderní městskou kulturu, Rusko je zemí protikladů a superlativů. Aleksandr Solženicyn se vyjádřil nejlépe, když mluvil o „Rusku a jeho prastaré, hluboce zakořeněné a silně nezávislé kultuře… plné hádanek a překvapení pro západní mysl“.

 

V evropské části této nezměrné země slouží dvě města jako hlavní destinace velkého množství cestovatelů a návštěvníků. Jsou jimi Petrohrad a Moskva. Moskva je centrem všeho dění a je srdcem „nového Ruska“, kde se Asie a Evropa setkává a vytváří tak masivní, uspěchanou a také chaotickou metropoli a hlavní město. Ať už to, za čím jedete je historie, kultura nebo hédonistický noční život, Moskva má nemálo od každého. Petrohrad se svým majestátem a množstvím carských paláců, katedrál a kanálů si vskutku zaslouží titul „Benátek Severu“. Petrovo „Okno do Západu“ je nejevropštějším městem celého Ruska se svou barokní a rokokovou nápodobou (a hyperbolou) velkých metropolí Evropy.

 

V Rusku narazíte na některá z největších a nejlepších světových muzeí, zvláště těch, která se zaměřují na umění. Petrohradská Ermitáž je skutečnou hvězdou mezi uměleckými galeriemi se svou rozsáhlou sbírkou nastřádanou nejprve bohatými cary a později sověty i Rudou armádou. Podobně impozantní je i samotná budova, kde se expozice nacházejí – majestátní Zimní palác Romanovské dynastie.

 

Petrohradské Ruské muzeum je často přehlížené a přitom by také mělo být prioritou, neboť se v něm nachází druhá nejlepší sbírka čistě ruského umění, od ikon z desátého století až po moderní směry, v nichž revoluční Rusko nejen drželo krok se světem, ale mnohdy ho i předstihovalo. Moskevské muzeum umění, jen o trochu méně známé, včetně Treťjakovské galerie a Puškinova muzea umění, které je největší ruskou sbírkou evropského umění, by také neměly chybět v itineráři každého obdivovatele umění.

 

Ruské přírodní krásy jsou svým půvabem okouzlující, ač je dělí velmi velké vzdálenosti. Každý milovník přírody by si neměl nechat byť jen některé z nich ujít. Nejznámější destinace se nacházejí na vzdáleném východě. Jeho perlou je jezero Bajkal, nejhlubší na světě. A mnohem dále, téměř u Japonska a Aljašky, se nachází Kamčatka, kde naleznete údolí gejzírů, jezera kyselých vod, vulkány a tlupy medvědů grizzly.

 

V celém Rusku se nachází více než stovka národních parků a přírodních rezervací (zapovedniki). První jsou otevřené veřejnosti, a poněkud divočejší, než nám známé parky. Druhé jsou udržované zejména pro vědecké účely a záchova geologické kvality chráněných míst a biodiverzity jsou zde absolutní prioritou. Povolení pro vstup k dispozici jsou, ale jen od certifikovaných průvodců. A pokud budete mít štěstí a příležitost, určitě se jí chopte. Budete tak mít možnost spatřit netušené krásy, kterých se většinou letmo dotknete jen skrze televizní dokumenty, neboť návštěva je kvůli přísným kvótám mnohým zapovězena. Jedněmi z nejkrásnějších oblastí, kromě zmíněné Kamčatky, se nacházejí v oblastech Uralu a Altaje.

více

Obrázky od Flickr/C.G.P. Grey