Hledání letů

Typ návratu

Levné letenky do : Turecko

Turecko

 

Turecko leží v unikátní poloze na dvou kontinentech a tvoří křižovatku mezi Evropou a Asií. Turecká Thrákie a Malá Asie (Anatolie) jsou regiony s velmi bohatou historií a příjemným podnebím. Nabízí široké rozpětí destinací, ať už je to dómy a minarety poseté panoráma Istanbulu, antické památky na západním a jižním pobřeží Lýkie, slunná pobřeží Pamfýlie nebo zelené hory východního Černomoří, každý se zde najde své. A je jedno, jestli jsou vašim cílem horské túry nebo plavba na jachtě po Egejském moři.

 

Ač to možná zní jako často omílané klišé, Turecko vskutku je mix západní a východní kultury. Severozápad a západ země se velmi podobá jiným balkánským zemím, kde v památkách rozeznáte byzantský vliv a také zde dříve emigrovalo mnoho lidí z balkánského regionu. Jihovýchod země je oproti tomu typicky blízkovýchodní a málo se liší od východních sousedů Turecka. A k tomu se přidává vliv Kavkazu na severovýchodě. Dalo by se říci, že Turecko je „nejorientálnější“ ze západních národů, anebo nejvíce „západní“ ze zemí Východu.

 

Rozdíly zde najdete i v pojetí náboženství. Muslimové v evropské části Turecka jsou liberálnější a spíše sekulárně smýšlející než obyvatelé centrální Anatolie. Kulturním a ekonomickým centrem Turecka je Istanbul, který je jednou z nejoblíbenějších výletních destinací Turecka. Jeho bohatá minulost hlavního města tří říší, romantická a uvolněná atmosféra a středomořské klima z něj činí top destinaci pro jakoukoli dovolenou. Také zde najdete jeden z nejstarších a největších bazarů na světě. Turecko toho však nabízí mnohem více.

 

Turecké pobřeží Egejského moře skýtá pravou středomořskou idylku. Najdete zde moderní města se starými náměstími a s palmami lemujícími promenády. Mezi olivovými háji a vinicemi se skrývají ruiny dávno zašlých kultur, které dodávají krajině ráz starobylosti. Najdete zde jedny z nejopěvovanějších památek antiky. Artemidin chrám v Efesu, známý také jako Artemision, leží poblíž města Selcuk. V tomto městě také najdete otomanské památky a velkou pevnost. Na rozvaliny starověkých měst v tomto kraji narazíte prakticky každých deset kilometrů.

 

Pobřeží Středozemního moře má také svůj osobitý ráz. Borovicemi porostlé hory se zde prudce svažují do krystalicky čistého moře, které se zakusuje do pevniny a vytváří tak množství skrytých zátok. Na východě v Kilíkii dosud naleznete křižácké pevnosti (například jedna z nejkrásnějších pevností Turecka - Mamure u města Anamur) a ještě východněji je území, které si dosud uchovalo arabskou tradici i s kuchyní Blízkého východu. Zmíněná Pamfýlie je rájem turistů. Nachází se zde Turecká riviéra se spoustou nádherných pláží. Je to také velmi oblíbené místo pro plavby na jachtách.

 

Turecká kuchyně je stejně bohatá jako její kultura a mísí se v ní mnoho prvků, které se odlišují region od regionu. Na jihu bývá časté kozí maso, ale v turistických resortech narazíte i na obvyklejší stravu. Nejčastěji využívaným masem je však hovězí a pak množství různé zeleniny. Oblíbený je známý turecký kulinářský export kebab. Některé restaurace také nabízejí alkohol, zatímco jiné ne. Pokud opravdu chcete ochutnat pravou tureckou kuchyni, jděte se najíst tam, kam chodí místní. Jestliže budete mít příležitost, zeptejte se jich na dobrou restauraci a pochutnejte si na lokální kuchyni a ingrediencích.

více

Obrázky od Flickr/Alaskan Dude