Sihanoukville

27. 1. 2020 - 28. 1. 2020

2 dospělí - 1 pokoj

Hledáte inspiraci pro své ubytování? Ke skvěle hodnoceným levným hotelům ve městě Sihanoukville patří na základě hodnocení uživatelů Mary Beach Hotel & Resort, White Boutique Hotel and Residences a Queenco Hotel & Casino. Skyscanner Hotely je rychlý, bezplatný a snadný způsob, jak zorganizovat váš pobyt. Stačí pár kliknutí a můžete snadno hledat, porovnávat a rezervovat ubytování ve městě Sihanoukville přechodem přímo na webové stránky hotelu nebo cestovní kanceláře. Za váš pobyt rezervovaný u nás nejsou přičítány žádné poplatky. Pro začátek zkuste přidat váš vybraný termín do pole hledání výše a dovolte nám vyhledat pro vás levné nabídky hotelů. Případně si můžete vybrat z možností hotelů výše.

Nejlépe hodnocené hotely ve městě Sihanoukville

od 1 461 Kč
od 1 476 Kč
od 2 037 Kč

Co říkají cestující o městě Sihanoukville?

9,8
Baťůžkáři
9,8
Nadšenci pro turistiku
7,5
Nadšenci pro noční život
6,5
Dobrodružní cestovatelé
5,6
Zelené cestování
Hodnocení členů (22)
Leigh Virkus
Leigh VirkusPittsford
21.08.2014

This is a town on the west coast of Cambodia which is considered to have the best beaches.It is also a major fishing port and is a popular for locals as well as tourists. We came here to do a town and village tour including a pepper plantation & farm, a market, a fishing village and a Buddhist monastery.

Stefanie Parks
Stefanie ParksNew York City
12.11.2013

This place is amazing. I traveled here in low season, and even then I had to stay an extra day bc I liked it here so much. For a small beach town, there's a ton to do here. We stayed a block off of serendipity beach (the lively beach), which is filled with awesome restaurants and bars all for so cheap. The past few nights we had seafood feasts for $3 and whiskey/red bull buckets for $2.50. I see how people come here and never want to leave.

Kevin Krooks
Kevin KrooksStockholm
21.06.2013

No matter if you just want to relax on the beach or party all night long, or both, – this is the place for you. With a lot of budget choices (a dorm as cheap as 1 dollar at Utopia, but then you'll get bed bugs so be cautious) and places to eat you usually don't have to look far to find a place that suits you. Serendipity Beach is filthy some times, but usually it gets cleaned pretty fast. This is also the place to go at night if you want to party: a short walk down Serendipity Beach Road at night will surely get you a bunch of fliers that gives you free drinks. Most bars (JJ's, Nap House and Dolphin Shack are good options) have beer pong tables and usually fire shows. Just walk along the bars and you probably will find a suitable place for you. Some bars also arrange the so called "booze cruises", Dolphin Shack and JJ's are the two I know of. I've been on both, and can recommend the one arranged by Dolphin Shack. Free bucket and a good time. Note: I do not work for them. Oches Beach is further away from the night life of Serendipity Beach, but if you just want the beach this is a good area to stay close to, not as filthy. Some bars do however offer "happy pizzas", but most bars and restaurants are just bars and restaurants. I stayed here during the big fire, when The Dive Shop, Monkey Republic and Mick & Craig's were burnt down. All of these places were very popular, and it was a tragedy to see the owners and locals cry while they watched their neighborhood turn to ashes. With help from both locals and tourists however, the re-building will thankfully be finished soon.

Manfred Maar
Manfred MaarMnichov
06.01.2017

i love sihanoukville so much.....i spend my holidays every year there.....and i love the dolphin shack....its so great there

Často kladené otázky

Nejlevnější měsíc je červen, kdy průměrná cena činí 797 Kč za noc. Nejdražším měsícem pro pobyt ve městě Sihanoukville je červenec, kdy průměrná cena činí 1 358 Kč za noc.
Průměrná cena za hotel v měsíci leden minulý rok byla 915 Kč za noc. To je stejná cena jako průměrná cena za noc objevená v průběhu posledních 12 měsíců.
Ve městě Sihanoukville je očekávaná průměrná teplota pro měsíc leden 26,9 °C/80,3 °F. Nejteplejší měsíc je obvykle duben s průměrnou teplotou 32,6C/90,7F. Nejchladnější měsíc je leden s průměrnou teplotou 23,0 °C/73,4 °F.
Nejbližší letiště u města Sihanoukville je Sihanoukville (KOS) (4,31 km).

Naplánujte si cestu do země Kambodža