Mapa

Levné letenky do : Česká republika

Země nedotčené rozmanité přírody, kvalitní ušlechtilé whisky a kulturních tradic. To je Skotsko, jedna ze čtyř zemí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, nacházející se na severu ostrova Velká Británie. Kromě toho patří Skotsku téměř osm stovek ostrovů, na které si můžete udělat příjemný výlet díky husté síti lodních linek. Na ostrově Skye můžete podniknout túru rozeklanými horskými hřebeny pohoří Cuillin Hills, kterému se přezdívá skotské Alpy.

 

Pokud navštívíte Skotsko, musíte se alespoň na okamžik zaposlouchat do libozvučných tónů tamního národního nástroje, kterým jsou dudy. Dostat se tradiční hudbě této země pod kůži můžete v Muzeu dudáctví v největším skotském městě - Glasgow. Kromě prohlídky samotných hudebních nástrojů tam na vás čeká spousta zajímavých informací o jejich výrobě nebo můžete zhlédnout film o dudácké historii a kultuře. Kdo má raději akčnější trávení volného času, může to pořádně „rozjet“ na každoročním srpnovém festivalu Piping Live. 

 

Po tancování vám jistě vyhládne. Nemějte obavy, skotské jídlo zasytí a nezvyklé chutě navíc zaručí jedinečný gastronomický zážitek. Téměř povinností každého návštěvníka Skotska je ochutnat národní jídlo zvané „haggis“. Jídlo je podobné českým jitrnicím, až na to, že je vyrobeno z ovce. Jako zákusek si můžete dopřát typické skotské cukrovinky, které vám osladí život přinejmenším na celý zbytek pobytu v této úchvatné zemi. Můžete ochutnat například takzvaný cranachan, typický svatební dezert Skotů. Je to směs šlehačky, medu a whisky posypaná čerstvými malinami a opraženou ovesnou mokou. 

 

Skotskou whisky si však nemusíte vychutnávat jen v tomto dezertu. Proslulý destilát si můžete objednat snad v každém baru či restauraci, nebo můžete dokonce zavítat na prohlídku přímo do palírny. A proč ne rovnou do Dufftownu, jemuž se přezdívá hlavní město whisky? Sídlí tam Glenfiddich Distillery, kde vás průvodce seznámí s kompletním procesem výroby i historií samotné firmy. Prohlídka trvá hodinu a na závěr budete moci ochutnat dvanácti-, patnácti-, ale i osmnáctiletou whisky.

 

Po vydatném jídle a příjemně stráveném večeru v některé ze stylových skotských hospůdek můžete rozjímat a odpočívat ve fascinující přírodě. Nezapomeňte ale na pláštěnku. Počasí zde totiž bývá velice nepředvídatelné a slunečné odpoledne se v okamžiku může změnit v deštivé. Během dobrodružných procházek si vychutnáte výhled na hluboká zelená údolí či stáda pasoucích se ovcí na rozlehlých loukách. Při pohledu na majestátní hory a všudypřítomná dlouhá úzká jezera na vás dýchne tajemná atmosféra. 

 

Na své si ale přijdou i ti z vás, kteří raději než do přírody vyrazí do města. Edinburgh, hlavní město Skotska vám učaruje svým hradem, který se hrdě tyčí na vrcholu 135 metrové skály. Uvidíte zde korunovační klenoty z přelomu patnáctého a šestnáctého století. A je jedno, kdy se sem vypravíte. Edinburský hrad je totiž otevřen celoročně. 

 

A tak neváhejte, vyměňte koruny za libry a pojeďte prožít skotské dobrodružství na vlastní kůži. Třeba se vám podaří vyfotit či natočit lochnesskou příšeru, která údajně obývá druhé největší skotské jezero Loch Ness. A když ne? Nevadí, Skotsko prostě stojí za návštěvu!

Ceny zobrazené na této stránce jsou jen odhadované nejnižší ceny. Nalezeno v posledních 45 dnech.