Mapa

Levné letenky do Prahy

Praha

Letiště v pražské Ruzyni ročně obslouží více než 15 milionů cestujících. Ani počtem přilétajících a odlétajících letadel nepatří mezi největší na světě. Přesto zažívá od začátku 90. let nebývalý rozmach, vyvolaný zásadní proměnou, kterou od té doby prošlo, prochází a bude procházet: vždyť ještě v roce 1999 obsloužilo méně než třetina pasažérů než dnes. Navíc, letenky do Prahy, která se pravidelně umisťuje mezi nejlepšími světovými destinacemi, jsou nyní díky nízkonákladovým společnostem velmi dostupné.

 

Letiště v Praze

Mezinárodní letiště Václava Havla Praha leží na severozápadním okraji hlavního města české republiky a od centra je vzdáleno vzdušnou čarou 23 kilometrů, ale pokud z něj pojedete automobilem, počítejte raději s dvojnásobně dlouhou trasou.

Ruzyňské letiště tvoří tři terminály. Nejstarší z nich, označovaný jako „staré“ letiště nebo Letiště-Jih, v současnosti slouží soukromým letům, takže na něj přilétají zahraniční významné osobnosti, jako jsou herci, sportovci nebo hvězdy pop-music.

Dnes je těžké uvěřit, že do roku 2006 disponovalo nové letiště, kterému se říká Letiště-Sever, pro pravidelné civilní jen jediným terminálem. Dnes slouží pod názvem terminál 1 výlučně k letům do zemí mimo schengenský prostor. Nejde jen o destinace mimo Evropu, ale směřují sem také lety z nástupnických zemí bývalého Sovětského svazu (s výjimkou pobaltských států). Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že do schengenského prostoru nepatří Velká Británie, zatímco kupř. Norsko a Švýcarsko ano.

Nejnovější část letiště, terminál 2, využívají pasažéři letící do států schengenského prostoru. Oba terminály nového letiště tvoří jeden celek, takže se dá mezi nimi přecházet.

V letní sezóně, kdy většina aerolinek provozuje více letů, než v období, na něž se vztahuje zimní letový řád, z Prahy míří letadla do 155 destinací, z toho 11 letů se z Ruzyně vydává do Severní Ameriky nebo Asie.

Na pražském letišti má základnu nejen národní dopravce České aerolinie, ale také česká společnost provozující zejména charterové lety Travel Service a její nízkonákladová odnož SmartWings, ale i další nízkonákladové společnosti Ryanair  a Wizz Air, které nabízejí levné letenky, díky kterým je Praha velmi dostupná z celé Evropy.

 

Doprava na letiště

Na rozdíl od řady významných letišť se z ruzyňského vzdušného přístavu nedostanete do centra města přímým spojem, ani podzemní dráhou, ani vlakem.

Pokud nepoužijete služeb taxikářů nebo jiných přepravců, potom se do Prahy dostanete autobusy městské hromadné dopravy. Značná část cestujících volí pro dopravu do středu české metropole linku č. 119, která jede 17 minut do stanice metra linky A Veleslavín, odkud pokračuje právě podzemní drahou: jezdí v intervalu 3 až 10 minut. Přibližně stejnou dobu vám zabere jízda linkou č. 100 na stanici metra linky B Zličín, která opouští letiště každých 10 až 20 minut. Ze Zličína trvá cesta do centra Prahy podzemní drahou déle než linkou A. Autobus č. 191 vás za 24 minut přepraví do stanice metra linky A Petřiny: ta ale má mezi jednotlivými jízdami nejdelší časové úseky, konkrétně 10 – 30 minut. Všechny tři linky zastavují před všemi třemi terminály: protože se ale část tras mezi autobusy stejného čísla odjíždějícími a přijíždějícími z letiště překrývá, je nutné si ověřit, zda stojíte na zastávce správného směru.

Jízdenka na MHD, tedy nejen výše uvedené linky, ale i další spoje provozované Dopravním podnikem Praha (metro, tramvaje, autobusy), činí na cestu do 30 minut 24 Kč, na 9 minut pak 32 Kč. Celodenní pak vyjde na 110 Kč.

Pro cestující, kteří přijedou na pražské Hlavní nádraží a potřebuji se dostat na letiště (a pochopitelně naopak), byla zřízena zvláštní autobusová linka AE. Neplatí na ní jízdenky MHD, ale zájemci se musejí zakoupit lístky za 60 Kč. Autobusy AE jezdí v intervalech 15 – 30 minut a cesta zabere 33 minut. Cestou na letiště zastavuje na terminálech 1 a 2, při jízdě na hlavní nádraží jen na terminálu 1.

 

Pokud budete v Praze potřebovat půjčit auto či zajistit výhodné ubytování, Skyscanner vám pomůže zajistit ty nejlepší nabídky.

 

Je váš cíl flexibilní? Hledejte letiště poblíž a ušetřete ještě víc.

Letiště poblíž Praha

Často kladené otázky

V destinaci Praha je jedno letiště: Praha.
Letecké společnosti SkyUp Airlines, Transavia France, Oman Air, transavia, Norwegian, BA Cityflyer, Azerbaijan Airlines a germanwings létají přímo do destinace Praha.

Ceny zobrazené na této stránce jsou jen odhadované nejnižší ceny. Nalezeno v posledních 45 dnech.