novinky tipy Kam v Londýně? 10 tipů, co dělat v anglickém hlavním městě 💂

Všechny články

Kam v Londýně? 10 tipů, co dělat v anglickém hlavním městě 💂

Chystáte se na výlet do Londýna? Vydejte se za památkami, nákupy, jídlem i zábavou. Anglická metropole toho nabízí opravdu hodně. S naším průvodcem se v Londýně neztratíte! Skyscanner pro vás připravil tipy na 10 největších atrakcí.

1. Dejte si čaj „o páté“

Jednou z nejvíce typických věcí pro Anglii je čaj! I v hektickém Londýně si odpolední tradici pití čaje dopřává téměř každý. Jedná se totiž o anglický národní nápoj. Při servírování čaje zpravidla nechybí citron nebo mléko, sušenky a samozřejmostí jsou též sendviče. V Londýně si můžete rituál pití čaje vychutnat opravdu ve velkém stylu. V poklidné čajovně The Wolseley na Piccadilly Circus se v nádherných prostorech servírují ty nejlepší londýnské čaje. Nenechte se zmást tím, že se čaj „o páté“ servíruje už od tří hodin. Na skvělý čaj a koláč si zajděte také do čajovny Time For Tea. Čaj budete v tomto historickém obchodě popíjet z porcelánových hrnků za tónů jazzových melodií. Chcete-li výjimečný zážitek, pak se vypravte na čaj a občerstvení do londýnského luxusního Hotelu Ritz, kde je pro vás nachystané speciální čajové menu.

Zajděte si v Londýně na odpolední čaj

2. Londýnské parky a Speakers‘ Corner

Ruchu velkoměsta můžete utéct do jednoho z královských parků. Doporučujeme vám zejména rozlehlý Hyde Park, kde se nachází i zajímavý růžek zvaný Speaker’s Corner. V této části parku je připraven malý stupínek, ze kterého může mluvit každý kolemjdoucí řečník. Pokud nebudete používat vulgární výrazy a vyhnete se tématům porušujícím zákon, je dovoleno veřejně hovořit o čemkoliv. Uvidíte, že poslouchat místní řečníky je skvělá zábava. Navíc si při tom procvičíte poslech angličtiny a dozvíte se spoustu zajímavých informací. V Hyde parku naleznete také památník princezny Diany, kterým je oválná fontána postavená jižně od Serpentinového jezera. Určitě si udělejte výlet také do nejstaršího londýnského parku Greenwich. Objevíte tam královskou observatoř a označení nultého poledníku. Z parku je také pěkný výhled na celý Londýn.

<a style="background: #00d56d url(data:image/svg+xml;base64,PHN2ZyB4bWxucz0iaHR0cDovL3d3dy53My5vcmcvMjAwMC9zdmciIHZpZXdCb3g9IjAgMCAxNiAxNiIgZW5hYmxlLWJhY2tncm91bmQ9Im5ldyAwIDAgMTYgMTYiPjxwYXRoIGZpbGw9IiNmZmYiIGQ9Ik0xMC42IDEzLjVsMy44LTRjLjgtLjkuOC0yLjIgMC0zLjFsLTMuOC00Yy0uNi0uNS0xLjUtLjYtMi4xIDAtLjYuNi0uNyAxLjUtLjEgMi4xbDEuOSAyaC03LjhjLS44IDAtMS41LjctMS41IDEuNXMuNyAxLjUgMS41IDEuNWg3LjhsLTEuOSAyYy0uMy4zLS40LjctLjQgMSAwIC40LjIuOC41IDEuMS42LjYgMS41LjUgMi4xLS4xeiIvPjwvc3ZnPg==) no-repeat right 12px center; background-size: 24px; border-radius: 96px; padding: 8px 48px 8px 24px; color: white; font-size: 20px; font-weight: bold; display: inline-block; font-family: -apple-system, Helvetica; text-decoration: none;" href="https://www.skyscanner.cz/hotels/q/?q=Lond%C3%BDn%2C+Anglie%2C+Velk%C3%A1+Brit%C3%A1nie&sd=2018-04-20&ed=2018-04-21&na=2&nr=1&bpt_eid=o_27544008#sb=6&so=1", ‚button-click‘, ‚Find_flights_homepage_tips_article‘)>Už máte v Londýně ubytování?

Hyde Park a Speakers' Corner byste v Londýně neměli minout

3. Po stopách Beatles

Liverpool není jediným městem, kde lze obdivovat stopy legendární anglické kapely Beatles. Kam v Londýně na "Brouky"? V hlavním anglickém městě je toho pro fanoušky připraveno spousta. Cestujete s kamarády ve 4? Pak si na ulici Abbey Road udělejte stejnou fotku jako hvězdy 60. let. Přechod pro chodce na této ulici se stal kulturní památkou, kterou navštěvují lidé z celého světa. Zeptejte se místních Angličanů, proč na obalu slavného alba Abbey Road nemá Paul McCartney boty? Nad touto otázkou se totiž vyrojila řada divokých konspiračních teorií souvisejících s údajnou utajovanou smrtí slavného zpěváka. Se všemi členy Beatles se lze vyfotit i v současnosti a to ve voskovém muzeu Madame Tussaud’s. Vydat se můžete také po stopách míst, kde hudebníci v Londýně žili, nahrávali své písně nebo koncertovali. Na ulici Baker Street se nachází pěkný Beatles obchod se suvenýry.

Kam se vypravit za legendární kapelou Beatles v anglickém Londýně?

4. Do Londýna za jídlem

Přestože Anglie neudává gastronomický směr jako např. sousední Francie, v Londýně objevíte zajímavé pokrmy. Rozhodně nemůžete vynechat kompletní anglickou snídani, tzv. Full English Breakfast, kterou podává většina podniků. Tuto kalorickou „bombu“ tvoří typicky vejce, párky, klobásy, slanina, fazole v tomatové omáčce, houby a toasty. Pije se černý čaj a plnotučné mléko. Věřte tomu, že po takové snídani pomyslíte na jídlo až večer. Na večeři se vypravte do některé z nekonečného množství restaurací. Londýn je velmi kosmopolitním městem, a proto zde naleznete speciality z Afriky, Nepálu nebo Číny. V čínské čtvrti nazývané China Town se najíte velmi dobře a levně. Vyhlášené jsou bufety „All you can eat“, kde si budete jídlo libovolně přidávat.

Anglická snídaně Full English Breakfast v Londýně

5. Ráj všech čtenářů

Londýn je městem literatury a příznivci četby by neměli vynechat několik povinných zastávek. Prvním místem by mělo být krásné anglické knihkupectví Judd Books, ze kterého si odnese knihu i ten, kdo nikdy nic nepřečetl. Obchod je velmi dobře zásobovaný a výběr knih je obrovský. Jedná se částečně o antikvariát s velmi nízkými cenami. I nové knihy zde však seženete levněji než u konkurence. Pro svůj oblíbený titul si můžete navíc vylézt po žebříku. V Judd Books potkáte hodně studentů, kteří se probírají nesčetným množstvím zajímavých knih. V blízkosti obchodu se nachází také Britská knihovna. Tento klenot byste rovněž neměli vynechat! Britská knihovna je považována za nejvýznamnější vědeckou knihovnu na světě. Její sbírky obsahují i některé texty takových velikánů, jakými byli Leonardo da Vinci nebo Isaac Newton. Vaší pozornosti neunikne ani krásná architektura budovy.

Navštivte Britskou knihovnu v Londýně

6. Nejlepší výhledy na město z lanovky

Kam v Londýně za nejlepšími výhledy? Létání drony ve městech je zakázané. Vy se však můžete proletět nad Londýnem sami a pořídit si fotografii z ptačí perspektivy z lanovky The Emirates Airline! Ve výšce 90 metrů překonáte londýnskou řeku Temži a budete se kochat výhledy na mrakodrapy i Olympijský park. S městskou kartou London Oyster card bude vaše jízdenka levnější (3,50GBP) a vyhnete se případné frontě u pokladen. Jízdenky se dají zakoupit také online. Lanovka přepravuje cestující mezi poloostrovem Greenwich a stanicí Royal Victoria. Cesta trvá přibližně 10 minut. Pokud se nestihnete nabažit výhledů, můžete se lanovkou projet vícekrát. Další skvostný výhled na Londýn z výšky se nabízí z Londýnského Oka – London Eye. Výhodnější cenu vstupenky na tuto oblíbenou atrakci získáte při rezervaci online.

<a style="background: #00d56d url(data:image/svg+xml;base64,PHN2ZyB4bWxucz0iaHR0cDovL3d3dy53My5vcmcvMjAwMC9zdmciIHZpZXdCb3g9IjAgMCAxNiAxNiIgZW5hYmxlLWJhY2tncm91bmQ9Im5ldyAwIDAgMTYgMTYiPjxwYXRoIGZpbGw9IiNmZmYiIGQ9Ik0xMC42IDEzLjVsMy44LTRjLjgtLjkuOC0yLjIgMC0zLjFsLTMuOC00Yy0uNi0uNS0xLjUtLjYtMi4xIDAtLjYuNi0uNyAxLjUtLjEgMi4xbDEuOSAyaC03LjhjLS44IDAtMS41LjctMS41IDEuNXMuNyAxLjUgMS41IDEuNWg3LjhsLTEuOSAyYy0uMy4zLS40LjctLjQgMSAwIC40LjIuOC41IDEuMS42LjYgMS41LjUgMi4xLS4xeiIvPjwvc3ZnPg==) no-repeat right 12px center; background-size: 24px; border-radius: 96px; padding: 8px 48px 8px 24px; color: white; font-size: 20px; font-weight: bold; display: inline-block; font-family: -apple-system, Helvetica; text-decoration: none;" href="https://www.skyscanner.cz/pujceni-auta", ‚button-click‘, ‚Find_flights_homepage_tips_article‘)>Potřebujete v Londýně auto?

Výhledy z London Eye a z lanovky Emirates Airline

7. Zajděte si na pivo

Proč chodit na pivo v Anglii, když je v Česku několikrát levnější? Zajděte si „na jedno“ už jen kvůli tradiční atmosféře anglických hospod. Jednu takovou tradiční pivnici naleznete pod názvem St. James Tavern na Piccadilly. Setkáte se tam převážně s místními Angličany, kteří do sebe hází jedno pivo za druhým. Na výběr budete mít z několika druhů zlatého moku. Pinta piva stojí přibližně 4 libry. Pít můžete také cider, který mají rády hlavně ženy. Pije se rovněž shandy, což je mix piva a limonády. Londýnské hospody a bary se většinou večer rychle zaplní, a proto je běžné, že mnoho lidí během konzumace postává. Hospody s prodlouženou licencí zavírají nejdéle 1-2 hodiny po půlnoci. Obsluha před tím zazvoní na zvonec pro ohlášení poslední objednávky. Mezi další vyhlášené podniky, kam zajít v Londýně na pivo, patří The Cock Tavern, Craft Beer Co, Southampton Arms nebo Redchurch.

Vypravte se do typických anglických hospod

8. Londýn je městem muzeí a galerií

V Londýně se nachází opravdu velké množství muzeí a galerií. Možná vás překvapí, že nejznámější British Museum je pro návštěvníky zcela zdarma stejně jako mnoho dalších muzeí! Britské národní muzeum je obrovské a ukrývá i úchvatnou egyptskou expozici s mumiemi. Velmi populární galerie moderního umění byla otevřena v budově bývalé elektrárny u mostu Millenium Bridge. Ve sbírkách galerie nechybí díla umělců Moneta, Picassa nebo Warhola. Za sbírkou koster dinosaurů se vypravte do přírodopisného muzea Natural History Museum. Za největší městské muzeum na světě je pak považováno Museum of London. V Londýně se nachází také zahradní muzeum, muzeum vědy, muzeum anglické národní banky nebo oblíbené muzeum voskových figurín.

9. Kolébka sportu

Fanoušci sportu si v anglickém hlavním městě zaručeně přijdou na své. A kam jít v Londýně na fotbal? Pro fotbalové nadšence bude životním zážitkem návštěva fotbalové ligy Premiere League na stadionu Chelsea nebo Arsenalu. Můžete si domluvit také prohlídku stadionu a navštívit muzeum svého oblíbeného klubu, kde uvidíte trofeje, poháry i historické fotografie ze zápasů. Následně si budete moci zakoupit originální suvenýry. Dalšími sporty, které lze v Londýně obdivovat na té nejvyšší úrovni, jsou tenis a ragby. Jste-li fanoušci tenisu, pak si svou cestu do Londýna naplánujte v době konání Wimbledonu, který je nejslavnějším tenisovým turnajem světa. Dalším sportovištěm, které zaslouží vaši pozornost, je nový areál předposledních letních olympijských her.

<a style="background: #00d56d url(data:image/svg+xml;base64,PHN2ZyB4bWxucz0iaHR0cDovL3d3dy53My5vcmcvMjAwMC9zdmciIHZpZXdCb3g9IjAgMCAxNiAxNiIgZW5hYmxlLWJhY2tncm91bmQ9Im5ldyAwIDAgMTYgMTYiPjxwYXRoIGZpbGw9IiNmZmYiIGQ9Ik0xMC42IDEzLjVsMy44LTRjLjgtLjkuOC0yLjIgMC0zLjFsLTMuOC00Yy0uNi0uNS0xLjUtLjYtMi4xIDAtLjYuNi0uNyAxLjUtLjEgMi4xbDEuOSAyaC03LjhjLS44IDAtMS41LjctMS41IDEuNXMuNyAxLjUgMS41IDEuNWg3LjhsLTEuOSAyYy0uMy4zLS40LjctLjQgMSAwIC40LjIuOC41IDEuMS42LjYgMS41LjUgMi4xLS4xeiIvPjwvc3ZnPg==) no-repeat right 12px center; background-size: 24px; border-radius: 96px; padding: 8px 48px 8px 24px; color: white; font-size: 20px; font-weight: bold; display: inline-block; font-family: -apple-system, Helvetica; text-decoration: none;" href="https://www.skyscanner.cz/doprava/lety/cz/lond?adults=1&children=0&adultsv2=1&childrenv2=&infants=0&cabinclass=economy&rtn=1&preferdirects=false&outboundaltsenabled=false&inboundaltsenabled=false&seo_airline=ad", ‚button-click‘, ‚Find_flights_homepage_tips_article‘)>Levné letenky do Londýna

Podívejte se na zápas anglické fotbalové ligy

10. Londýn a nákupy

Z Prahy do Londýna se dají během celého roku sehnat velmi levné letenky. Tuto trasu totiž zajišťují hned 3 nízkorozpočtové společnosti: Ryanair, easyJet a Wizz Air. Do anglického hlavního města létají také národní linky ČSA a British Airways. Mnoho lidí tak levné lety využívá pro víkendové nákupy. Nabídka zboží v Londýně je obrovská a ceny bývají díky častým slevám levnější než u nás. Nakupuje se většinou oblečení. Výhodně lze však pořídit i např. kosmetika nebo elektronika. Víte, kam v Londýně na nákupy? Hlavní nákupní tepnou je ulice Oxford Street, kde se nachází mnoho velkých obchodních center. Velmi levné oblečení nabízí obchodní centrum Primark, které kromě zlevněných světových značek prodává i své vlastní kolekce. Svůj výlet za nákupy do Londýna se snažte naplánovat v období výprodeje, tj. zpravidla po Vánocích nebo na konci letních prázdnin.

Nákupy v Londýně patří k nejlepším

Skyscanner vám přeje šťastnou cestu do Londýna!

Podívejte se také na další články:

Dovolená 2018: Současné trendy v cestování Exotické destinace pro vaši dovolenou Kam na výlet do zahraničí Kam o víkendu v Evropě Utečte davům turistů na neobvyklá místa

Skyscanner je světový cestovní vyhledávač, který vám pomůže ušetřit peníze za letenky, hotely a půjčení auta.

Mapa