novinky tipy Průvodce Řím: 10 nejlepších aktivit ve Věčném městě 🍝

Všechny články

Průvodce Řím: 10 nejlepších aktivit ve Věčném městě 🍝

🍕 Už víte, kam v Říme? Podívejte se na Skyscanner průvodce a objevte inspiraci pro cestu do hlavního města Itálie. Přinášíme vám 10 zajímavých tipů na římské atrakce. Těšit se můžete na jedinečné historické památky, úžasnou italskou gastronomii, návštěvu sídla papeže, městské trhy, nákupy a mnoho dalších lákadel!

1. Dejte si pravou italskou kávu

Každý správný Ital si několikrát denně pochutná na vyhlášené kávě. Espresso, latté nebo cappuccino tu neslouží jen na probuzení a doplnění kofeinu. Jedná se o pravý rituál, který neodmyslitelně patří k italské kultuře. V kavárnách můžete vyzkoušet marocchino, jehož součástí je roztavená čokoláda. Další specialitou je např. caffè shakerato, což je espresso s ledem a občas též s alkoholem. A kam se na dobrou kávu vypravit? Restaurací naleznete v Římě opravdu velké množství. Nemusíte se však bát, neboť káva vám bude chutnat v naprosté většině z nich. Vyhlášený je zejména podnik Antico Caffè Greco. Tuto historickou kavárnu z roku 1760 navštěvoval i sám Goethe a další známí spisovatelé a hudebníci. Objednat si lze také některý z výborných zákusků nebo výtečnou italskou zmrzlinu!

Vychutnejte si italskou kávu v Římě

2. Pohlédněte na Řím z výšky

Obdivovat Řím se dá i z výšky! Poradíme vám několik míst, ze kterých pořídíte nádherné fotografie Věčného města. Krásný výhled na celé město je zejména z parku Janikul, kam se mnoho lidí vypravuje na procházku nebo piknik. Nejlepší výhled na Vatikán a Svatopetrské náměstí je pak z kopule baziliky sv. Petra. Velkým zážitkem je už samotný výstup do stísněných prostorů kopule po více než 500 schodech. Na Svatopetrský dóm je možné pohlédnout ze zahrad Giardino degli Aranci, které se nachází na pahorku Aventin. Další výhled na Řím se vám naskytne z terasy známého monumentálního památníku Viktora Emanuela II. Za nejlepší výhled na antickou část Říma je pak považována terasa u Kapitolu. Za pozůstatky Forum Romanum na vás vykoukne i slavné Koloseum.

Nabídka hotelů v Římě

Podívejte se na Řím z výšky

3. Památky Říma zdarma!

Náš „Průvodce Řím“ samozřejmě doporučuje i návštěvu jedinečných římských památek. Nemáte ještě stanovené datum cesty? Pokuste se cestovat v dubnu po skončení rušných velikonočních svátků! Právě v tomto čase totiž probíhá celá řada římských festivalů, počasí není ještě tak horké a turistů není tolik jako v hlavní sezóně. Nejlépe uděláte, když si zarezervujete letenky do Říma v polovině dubna, kdy probíhá týden kultury s názvem Settimana della Cultura. Během těchto dnů jsou historické památky, muzea i galerie zcela zdarma. Bývají otevřená místa, která jsou ve zbytku roku pro veřejnost uzavřena. Návštěvu italského hlavního města lze doporučit též v květnu. V tomto měsíci se v rámci události Roma Nascosta otevřou podzemí některých archeologických památek. V půlce května se koná, podobně jako v jiných evropských městech, muzejní noc a vy si tak bezplatně prohlédnete krásná římská muzea.

Navštivte Koloseum a další historické památky v Římě

4. Ochutnejte nejlepší pizzu v Římě

Mnoho lidí jezdí do Itálie za gastronomií a dobře ví proč. Italské pokrmy pizza, pasta nebo rizoto zkrátka chutnají v zemi jejich vzniku nejlépe. Podobně jako u italské kávy, neuděláte příliš velkou chybu, ať už si pochutnáte na pizze kdekoliv. Je-li pro vás důležitá cena, snažte se vyhnout hlavnímu centru. V italských městech přidali pizzu do svých nabídek i místní Turci nabízející kebab. Sami Italové tato místa doporučují, neboť ceny jsou mnohem příznivější a pizza je obdobně chutná. Pokud hledáte nevšední pizzerii s klasickou pecí na dřevo, vypravte se na romantický večer do unikátní restaurace Sacro e Profano. Během večeře budete moci obdivovat nádherné fresky na stěnách, neboť Sacro e Profano se nachází uvnitř bývalého kostela. Další skvělou možností je pizzerie La Dolce Vita na kouzelném náměstí Piazza Navona. Mezi nejlepší pizzerie se řadí rovněž Li Rioni.

Neopouštějte Řím bez ochutnání pizzy

5. Vydejte se večer za zábavou

Italové mají rádi dobré jídlo stejně jako večerní zábavu. V Římě se proto rozhodně nudit nebudete! Do italské metropole pravidelně míří nejznámější zpěváci a kapely z celého světa. Ve městě každý měsíc probíhá rovněž celá řada hudebních festivalů. Během římského letního festivalu hudby je po celém městě organizován program vážné hudby, opery nebo divadelních a filmových představení. Celoročně v noci ožívají zejména římské čtvrti Testaccio a Trastevere, kam si můžete zajít poslechnout jazz, pop i rock. Tyto čtvrti jsou kromě hudebních klubů plné také tematických restaurací, barů a vináren. Zvláštností je přítomnost velkého množství irských hospod, kde si objednáte kvalitní pivo. V těchto barech se pravidelně sledují sportovní klání všeho druhu. Stylový plovoucí bar Baja zase připomíná oblíbené nábřeží pražské Náplavky.

Přečtěte si článek 10 tipů na nejlepší místa Itálie

Zábava a živá muzika v Římě

6. Zamávejte papeži ve Vatikánu

Současného papeže Františka, původem z Argentiny, máte možnost zahlédnout každou neděli, pokud zrovna necestuje po světě. V pravé poledne totiž zpravidla žehná davům věřících na Náměstí sv. Petra. Pokud byste chtěli papeže vidět více z blízka, kupte si v předstihu vstupenku na vánoční půlnoční mši nebo na nešpory na Nový rok. Vatikánu věnujte při návštěvě Říma jeden celý den. Kromě nádherné baziliky a náměstí totiž za návštěvu rozhodně stojí i Vatikánská muzea a Sixtinská kaple s nejznámější freskou Poslední soud od Michelangela. Výzdoba stropu kaple je dech beroucí a patří vůbec k největším uměleckým dílům všech dob. Máme pro vás navíc jeden zajímavý tip, jak ušetřit peníze. Poslední neděli v měsíci lze Vatikánská muzea navštívit v dopoledních hodinách zdarma.

Chcete vidět papeže ve Vatikánu?

7. Ztraťte se v malebných uličkách

Pro mnoho lidí se z návštěvy Říma stane maraton, při kterém se ve stresu snaží oběhnout všechny památky. Zapomeňte na chvíli na plán a průvodce Římem a nechte si alespoň jeden den na úplně náhodnou procházku městem. Své netradiční poznávání Říma můžete začít např. u Španělských schodů nebo u nádherné Fontány di Trevi. Ačkoliv jsou tato místa velmi turistická, nemusíte nic platit ani čekat frontu na vstup. Dále už pokračujte v chůzi zcela náhodně a ztraťte se v římských uličkách. Budete míjet krásná náměstí, domy a parky. Historie na vás v Římě dýchne na každém kroku. Občas se zastavte na skvělou kávu nebo dezert nebo se snažte navázat hovor s místními zábavnými Italy. Nasávejte zkrátka atmosféru starobylého města v poklidnějším tempu. Uvidíte, že na takto strávený den v Římě budete rádi vzpomínat! Už máte rezervované ubytování?

Hledejte levné letenky do Říma

Řím má mnoho krásných historických památek a uliček

8. Navštivte tradiční pouliční trhy

Další aktivitou, mimo obdivování tradičních římských památek, je návštěva pouličních trhů. Ať už sháníte originální suvenýr nebo chcete ochutnat speciální pokrm, poradíme vám, kam se vypravit. Velkým zážitkem je vidět na vlastní oči ruch klasického trhu s ovocem a zeleninou. Proslulým trhem tohoto typu je např. Campo de‘ Fiori, který se nachází přímo v centru města. Trhů jsou ale po celém Římě desítky. Mezi nejznámější patří Mercato Via Melaina, Mercato Esquilino nebo Mercato Italia. Koupíte zde nejen ovoce a zeleninu, ale také sýry, ryby, marmelády a nejrůznější pesta, která jistě oceníte při domácím vaření těstovin. Využijte toho, že jsou Italové mistry gastronomie a nakupte si do zásoby skvělé koření a bylinky. Rozhodně nevynechejte bleší trhy, kde seženete naprosto vše od oblečení po starožitnosti. Každou neděli dopoledne se koná největší bleší trh Porta Portese.

Podívejte se v Římě na trh

9. Kam za módou a nákupy?

Pokud při svých nákupech cílíte na nejnovější módu, pak jste v Itálii správně. Za návštěvu určitě stojí módní butiky na ulici Via dei Condotti nedaleko Španělských schodů, přestože si možná díky astronomickým cenám nic nekoupíte. Mnohem příznivější ceny však naleznete na ulicích Via del Corso, Via Cola nebo Via dei Giubbonari. Nakupovat můžete i v okolí Pantheonu, kde se prodávají především kožené věci. Dámy si mohou v Římě koupit krásné šaty a pánové si zase mohou ze svého výletu odvézt perfektně střižený značkový oblek. V hlavním městě Itálie je samozřejmě i nekonečné množství nákupních center, jako jsou např. Porta di Roma nebo Roma Est. Nakupování ideálně spojte i s nějakým příjemným gastronomickým zážitkem. Ještě větším centrem italské módy je Milán, do kterého jsou tradičně k sehnání velmi levné letenky.

<a style="background: #00d56d url(data:image/svg+xml;base64,PHN2ZyB4bWxucz0iaHR0cDovL3d3dy53My5vcmcvMjAwMC9zdmciIHZpZXdCb3g9IjAgMCAxNiAxNiIgZW5hYmxlLWJhY2tncm91bmQ9Im5ldyAwIDAgMTYgMTYiPjxwYXRoIGZpbGw9IiNmZmYiIGQ9Ik0xMC42IDEzLjVsMy44LTRjLjgtLjkuOC0yLjIgMC0zLjFsLTMuOC00Yy0uNi0uNS0xLjUtLjYtMi4xIDAtLjYuNi0uNyAxLjUtLjEgMi4xbDEuOSAyaC03LjhjLS44IDAtMS41LjctMS41IDEuNXMuNyAxLjUgMS41IDEuNWg3LjhsLTEuOSAyYy0uMy4zLS40LjctLjQgMSAwIC40LjIuOC41IDEuMS42LjYgMS41LjUgMi4xLS4xeiIvPjwvc3ZnPg==) no-repeat right 12px center; background-size: 24px; border-radius: 96px; padding: 8px 48px 8px 24px; color: white; font-size: 20px; font-weight: bold; display: inline-block; font-family: -apple-system, Helvetica; text-decoration: none;" href="https://www.skyscanner.cz/pujceni-auta", ‚button-click‘, ‚Find_flights_homepage_tips_article‘)>Potřebujete v Římě auto?

Nákup a móda, to je hlavní město Řím

10. Zrelaxujte a vraťte se svěží

Posledním typem Skyscanner „Průvodce Řím“ je odpočinek! Po nachozených kilometrech v Římě, nákupech a proplétání se davy turistů si zasloužíte pořádnou dávku relaxace. Nechcete se přece vrátit zpět domů na pokraji vyčerpání. Doporučujeme vám proto výlet z Říma do termálního parku Terme di Stigliano, který se nachází přibližně 50km od města a je zasazen do krásné přírody zelených kopců. Komplex je velmi rozlehlý a vy se tak můžete mezi koupáním procházet kolem zajímavých stromů a bambusů. Odpočinete si v jednom z pěti termálních bazénků s teplotou vody od 36 do 56°C. Kromě termálního parku je k dispozici restaurace a hotel. Vstupné pro dospělého je 12EUR ve všední den a 18EUR o víkendech a svátcích. Připlatit si lze také saunu nebo bahenní masáž.

Termální bazénky a váš odpočinek po chůzi v Římě

Skyscanner vám přeje šťastnou cestu do Říma!

Podívejte se také na další články:

Dovolená 2018: Současné trendy v cestování Exotické destinace pro vaši dovolenou Kam na výlet do zahraničí Kam o víkendu v Evropě Utečte davům turistů na neobvyklá místa

Skyscanner je světový cestovní vyhledávač, který vám pomůže ušetřit peníze za letenky, hotely a půjčení auta.

Mapa