novinky tipy Utečte davům turistů na neobvyklá místa v roce 2018! 🌎

Všechny články

Utečte davům turistů na neobvyklá místa v roce 2018! 🌎

Chcete vyrazit na netradiční místo a vyhnout se tak davům turistů? Připravili jsme pro vás malý přehled 10 netradičních zemí pro rok 2018. Nasajte inspiraci a vydejte se na dobrodružnou cestu mimo přelidněné klasické destinace!

1. Východní Timor

Slyšeli jste o Východním Timoru? Této velmi mladé zemi se po dlouhých letech bojů podařilo odtrhnout od Indonésie. Východní Timor naleznete na ostrově Timor, který dnes sdílí právě s Indonésií. Zemi navštíví asi jen 1000 turistů ročně. Můžete si tak být jistí, že na davy turistů nenarazíte. Pokud opustíte hlavní město Dili, potkáte už opravdu pouze místní příjemné obyvatele. Ať už se vydáte na nejvyšší horu Ramelau nebo na ostrov Jaco Island, budete mít o dobrodružství postaráno. Na ostrově Jaco na úplném východním konci země si budete užívat nádherné opuštěné pláže a skvělé šnorchlování. Ve Východním Timoru jsou také jedny z nejlepších destinací na potápění. Na ostrově Atauro si můžete udělat potápěčský kurz PADI. Velkým zážitkem je navštívit odlehlé vesničky v horách. Východní Timořané budou určitě rádi za každou návštěvu, neboť se svou novou zemi snaží usilovně budovat a představit světu.

Letenky na Timor

Neobjevený Východní Timor

2. Nikaragua

Po příjezdu z Panamy nebo Kostariky vás Nikaragua nadchne. Nejen, že přestanete potkávat turisty, ale objevíte i mnohem více původní kultury. Nikaragua je také jednou z nejlevnějších zemí Střední Ameriky, a tak se vám bude cestovat dobře. Sníte o opuštěném karibském ostrově s křišťálově čistou vodou a prázdnými plážemi? Pak se vydejte na nikaragujské ostrovy Corn Islands. Na výběr máte Big Corn Island a menší Little Corn Island, který je opravdovým tropickým rájem. Na ostrovy se dá velmi levně dojet lodí z Bluefields. Pokud chcete přece jen více komfortu nebo máte-li méně času, zarezervujte si letenky na ostrovy z hlavního města Managua. Nikaragua je podobně jako ostatní země Střední Ameriky zemí sopek. Můžete se tak vypravit na velké množství treků až k aktivním sopečným kráterům, kde po setmění v němém úžasu spatříte rozžhavenou lávu! Zatímco podobné zážitky by ve vyspělých zemích typu Nový Zéland byly drahé nebo díky bezpečnosti nemožné, Nikaragua je stále dost „divoká“.

Vyhledejte si lety do Nikaragui

Netradiční destinace Nikaragua a ostrov Corn Island

3. Omán

Ománský sultanát se nachází na Arabském poloostrově a jeho krásy zatím stále zůstávají turistům ukryty. Severní pohoří Hajar dosahuje výšky až 3000 metrů. Kromě hor naleznete v Ománu samozřejmě pouště, oázy, moře a starobylé pevnosti. Na rozdíl od sousedních Spojených arabských emirátů působí vše opravdově, přestože je Omán také bohatou a vyspělou zemí. Velkou část země tvoří poušť Rub al-Chálí. V poušti Wahiba objevíte až 100m červené duny. Do pouště se lze vypravit na velbloudu nebo jeepem. Velkým zážitkem je spaní na dunách. Můžete se zúčastnit také tradičního velbloudího festivalu. Benzín v Ománu stojí jen pár korun za litr, a proto se vyplatní pronájem automobilu v hlavním městě Muscatu, kam bude směřovat také váš let. Stanovat v přírodě je dovoleno. Omán je bezpečnou zemí a lidé jsou velmi přátelští. Návštěva Ománu je nejvhodnější v zimních měsících od prosince do února. Podobně jako v Dubaji jsou totiž letní vysoké teploty neúnosné.

Vyrazte do Ománu

Netradiční země - exotický sultanát v Ománu

4. Ekvádor

Malý Ekvádor je často opomíjeným státem Jižní Ameriky. Většina turistů se vydává z Argentiny dále do Chile a Peru a na Ekvádor už jim nezbude čas. Tato země je však naprosto skvostná a nabízí vše, na co si vzpomenete. V Ekvádoru nechybí krásné pláže, hory, sopky i Amazonský prales. Lety směřují do hlavního města Quito, ve kterém objevíte mnoho katedrál a kostelů z pozůstatků španělské kolonizace. Ekvádorci jsou velmi silně nábožensky založení. Mezi nejkrásnější sopky patří Cotopaxi a Chimborazo. Pokud jste ve formě, můžete se pokusit o výstup na jejich vrchol. Jednodušší trek vede do kráteru sopky Quilotoa, kde se nachází nádherně zbarvená laguna. V Andách i v Amazonském pralese stále narazíte na mnoho původních obyvatel, kteří žijí i v dnešní uspěchané době svým tradičním způsobem života. Na pláže se můžete vydat do okolí Salinas a Monteverde. Samostatnou kapitolou jsou Galapágy, které nabízí kouzelné přírodní scenérie a zvláštní druhy ještěrů a dalších prehistorických zvířat.

Lety do Ekvádoru

Méně navštěvovaný Ekvádor v Jižní Americe

5. Albánie

Jedna z nejchudších evropských zemí se začíná postupně otevírat turismu. Rozhodně však žádné zástupy turistů jako v Chorvatsku nebo Řecku nečekejte. Právě v tom je albánské kouzlo! Při výletu do Albánie objevíte prázdné pláže i divoké hory. Země patří navíc k nejlevnějším v Evropě. Výjimkou je centrum hlavního města Tirany, kde jsou ceny podobné jako v ČR. V dalších historických městech se setkáte s mnoha kostely, pevnostmi a zříceninami, které se v Albánii mísí s bizarními komunistickými stavbami a vojenskými bunkry. Na treky se můžete vydat do liduprázdných albánských hor. Čekají na vás kouzelná údolí, kaňony a řeky. V albánských vesničkách zase narazíte na spoustu starých tradic. Ve vesnicích to mnohdy vypadá, jakoby se tam zastavil čas. Nejhezčí pláže naleznete na albánském jihu, který se v mnohém podobá sousednímu Řecku. Cestu do Albánie navíc můžete hravě spojit i s okolními zajímavými a méně navštěvovanými státy, jako jsou Makedonie nebo Kosovo.

Zaleťte si do Albánie

Albánie je jednou z nejméně turistických zemí Evropy

6. Írán

Írán je mnohými cestovateli považován za nejpohostinnějších zemí Jihozápadní Asie. Dějiny dřívější Persie sahají hluboko před náš letopočet, a proto je území Íránu poseto četnými historickými památkami. Poznávání Iránu pravděpodobně zahájíte v hlavním městě Teheránu, který není jen velkou hlučnou metropolí. Velkým zážitkem je hlavně návštěva spleti uliček místního bazaru. Tato historická čtvrť obchodníků se nalézá na obrovském prostoru a koupíte v ní opravdu vše, na co si vzpomenete. Irán není zkažený turistickým ruchem, což poznáte na každém kroku. Jednak nikde nepotkáte davy turistů, ale také vás okouzlí místní lidé. Iránci vás neváhají pozvat na čaj, který při společném seznamování nesmí chybět. Kromě starověkých měst nabízí Írán také zajímavé přírodní památky. Kromě oblíbeného ostrova Kish Island se můžete vypravit ke slanému jezeru Varzaneh nebo na další krásný ostrov Qeshm Island. V Íránu na vás čeká pravý nádech orientu! V poslední době jsou navíc v nabídce velmi levné letenky z Evropy do Teheránu. Podívejte se také na článek Tipy na levné letenky z Prahy.

Na výlet do Íránu

Za orientem do Íránu

7. Namibie

V afrických zemích stále najdete většinu míst, která jsou turisty nedotčena. Na seznam neobvyklých zemí jsme přidali fotogenickou Namibii. Jedná se o bezpečnou zemi s velkým počtem přírodních a kulturních památek. Namibie patří k nejméně zalidněným zemím světa. Na velké rozloze je tak těžké narazit nejen na turisty, ale i na místní obyvatele, kterých jsou pouze 2 miliony. Zajímavostí je, že jsou zde stále patrné pozůstatky německé kolonizace. Někteří lidé mluví dokonce německy. V hlavním městě Windhoek můžete ochutnat místní pivo, které je po vzoru Německa velmi chutné. Symbolem Namibie jsou neuvěřitelně fotogenické písečné duny. Poušť Namib se pyšní dokonce titulem nejstarší pouště s největšími dunami na světě. Velkou exotikou pro vás bude setkání s místními domorodými kmeny Himbů a Hererů. Zejména Himbové jsou typičtí svými zajímavými účesy, sporým oděním a natíráním těla rudou barvou. Pro milovníky zvěře je Namibie tím pravým místem! Pozorování divokých zvířat je možné např. v národním parku Etosha. Ideální dobou pro cestování je období sucha od června do října.

Letenky do Namibie

Tajuplná Namibie v Africe

8. Kazachstán

Viděli jste film Borat? Tak podobně bláznivá, jako kazašský protagonista, může být i vaše cesta do Kazachstánu. Hlavní město Astana je řazeno mezi nejbizarnější města na světě především díky divoké různorodé architektuře. Moderní stavby se v Astaně mísí s katedrálami, mešitami a budovami z éry Sovětského svazu. Město se navíc nachází na stepích ve střední části Kazachstánu, kde jsou typické teplotní extrémy. Zatímco v létě může teplota vyšplhat až k 40 stupňům, v zimě zase dramaticky klesá až k -40. Z toho vyplývá, že nejlepším časem k návštěvě bude jaro nebo podzim. Kazachstán je velká země, ve které najdete mnoho zajímavých míst. Nádherná krajina je především v okolí Sarjarka. Místní stepi s řadou jezer a močálů jsou zapsány v přírodních památkách UNESCO. Na rusko-kazašské hranici objevíte horu Bělucha (4506m), která je nejvyšším vrcholem pohoří Altaj. Krásná příroda oblasti Altaje je ideální pro vysokohorskou turistiku i vodáky, kteří sem jezdí za divokými řekami. V Kazachstánu čeká na cestovatele hodně neobjevených míst!

Hledejte lety do Kazachstánu

Kazachstán a je tou pravou netradičním turistickým cílem

9. Honduras

Lidé se často do Hondurasu bojí jezdit kvůli jeho špatné pověsti o mafii a vysokému počtu vražd na obyvatele. V Hondurasu už to však rozhodně nevypadá jako na divokém západu a černé statistiky zkreslují interní konflikty a malý počet obyvatel. Situace v zemi se stabilizovala a není méně bezpečná než např. v Mexiku nebo Guatemale. Stejně jako v ostatních zemích Latinské Ameriky musíte dodržovat bezpečnostní zásady, nedávat na odiv své věci a netoulat se sami v noci. Dáte-li Hondurasu šanci, okouzlí vás krásná koloniální města, karibské pláže i památky mayské civilizace. Nejvýznamnější historickou památkou země je Copán, který sdružuje nejrůznější ruiny, pyramidy, sochy a oltáře dávných geniálních předků. Právě v Hondurasu bylo jedno z hlavních center mayské kultury. U jezera Yojoa najdete horské scenérie a vulkány. Sever země je vyhledávaný pro nejlevnější kurzy potápění. U ostrova Roatán objevíte skvostné korály i vraky lodí, které vaší cestě v Hondurasu dodají náboj Pirátů z Karibiku.

Lety do Hondurasu

Hoduras je pravým tropickým rájem bez turistů

10. Kyrgyzstán

Chtěli byste se podívat do vysokých hor, ale bojíte se návalů turistů v Himaláji v Nepálu? Vyrazte do Kyrgyzstánu! Můžete si být jistí, že se vyhnete turistům. V některých částech se pravděpodobně vyhnete lidem úplně. Po příletu do hlavního města Biškek už od občanů ČR není vyžadováno vízum, čímž se cestování do země velmi zjednodušilo. Kultura severní části Kyrgyzstánu je blízká Rusku. Jižní část je blíže Uzbekistánu a je tak muslimská. Tento stále poměrně neznámý středoasijský stát nabízí nádhernou panenskou přírodu, jezera, řeky a vysoké horské masivy. Asi 40% území se nachází v nadmořské výšce nad 3000m. Tři vrcholy jsou dokonce vyšší než 7000m! Kyrgyzstán proto patří k nejhornatějším zemím světa. V národním parku Ala Arča můžete snadno pokořit některou „čtyřtisícovku“. Vydat se ale můžete i do mnohem odlehlejších částí země, kde si o signálu mobilního telefonu budete moci nechat jen zdát.

Vypravte se do Kyrgyzstánu

Hory a krásná nedotčená příroda v Kyrgyzstánu

Skyscanner vám přeje hodně nových dobrodružství na cestách v roce 2018!!

Podívejte se na další články:

Exotické destinace pro vaši dovolenou Kam na výlet do zahraničí Kam o víkendu v Evropě

Skyscanner je světový cestovní vyhledávač, který vám pomůže ušetřit peníze za letenky, hotely a půjčení auta.

Mapa