Chua-lien

7. 3. 2020 - 8. 3. 2020

2 dospělí - 1 pokoj

Hledáte inspiraci pro své ubytování? Ke skvěle hodnoceným levným hotelům ve městě Chua-lien patří na základě hodnocení uživatelů Classic City Resort. Skyscanner Hotely je rychlý, bezplatný a snadný způsob, jak zorganizovat váš pobyt. Stačí pár kliknutí a můžete snadno hledat, porovnávat a rezervovat ubytování ve městě Chua-lien přechodem přímo na webové stránky hotelu nebo cestovní kanceláře. Za váš pobyt rezervovaný u nás nejsou přičítány žádné poplatky. Pro začátek zkuste přidat váš vybraný termín do pole hledání výše a dovolte nám vyhledat pro vás levné nabídky hotelů. Případně si můžete vybrat z možností hotelů výše.

Nejlépe hodnocené hotely ve městě Chua-lien

od 1 369 Kč
od 1 845 Kč
od 1 756 Kč

Co říkají cestující o městě Chua-lien?

9,8
Dobrodružní cestovatelé
9,8
Nadšenci pro turistiku
8,1
Cestující rodiny
7,6
Baťůžkáři
6,3
Sólo cestovatelka
Hodnocení členů (14)
Noel Lau
Noel LauMadrid
10.05.2016

One of the most visited cities in Taiwan, for its close proximity to Taroko National Park. Sandwiched between the imposing mountains and the Pacific Ocean, Hualien feels more relaxed and expansive than the usually crowded Taiwanese cities. It has everything a traveler will need: from budget backpackers to high-end hotels; many restaurants, cafes, and street-side stalls; scooters and bicycle rentals.

Asher Garland
Asher GarlandBellevue
15.12.2015

Very fun small city with lots of outdoor adventures and city foods to enjoy. Outdoor adventure: The water tracing tour is a must for any tourist and I will remember how fun it was for my group for the rest of my life. Water rafting tour is also very fun, but in the winter (December) it is actually cold, windy, and the water level is low so there almost no rapids or current. There is also a tour of the national park here which has some amazing views. City fun: Shrimp fishing is something you have to check out. There is a fun arcade, a gambling arcade, and a nice movie theatre. The night market here is big, spacious, and really clean! The food isn't as good as Taipei night markets but still a lot of fun. Popular Foods here to try: Famous movie place near the train station. There is also a popular place here that serves something like a deep fried onion pancake with egg that is super popular here that is super bomb but a long line.

Stephen Bugno
Stephen BugnoAnchorage
24.10.2015

A very pleasant, relaxed city set up to accommodate tourists who come to visit nearby Taroko Gorge. The city has lots of well-priced accommodation, numerous eateries, a busy night market, and lots of scooter rentals. The city is situated between the ocean and the mountains and there are also a few nice beaches nearby.

Jaak Treiman
Jaak TreimanLos Angeles
07.09.2013

A city I don't yet know as well as I would like. The surrounding areas from the beauty of the ocean shoreline to the scenic wonders of its mountains and rivers are amazing. It's the central district I still need to explore.

Často kladené otázky

Nejlevnější měsíc je listopad, kdy průměrná cena činí 1 190 Kč za noc. Nejdražším měsícem pro pobyt ve městě Chua-lien je červenec, kdy průměrná cena činí 2 053 Kč za noc.
Průměrná cena hotelu pro měsíc únor minulý rok byla 1 309 Kč za noc. To je o 9 % méně než průměrná cena za noc ve výši 1 431 Kč, která byla nalezena v posledních 12 měsících.
Ve městě Chua-lien je očekávaná průměrná teplota pro měsíc únor 18,0 °C/64,3 °F. Nejteplejší měsíc je obvykle červenec s průměrnou teplotou 32,1C/89,8F. Nejchladnější měsíc je únor s průměrnou teplotou 14,8 °C/58,6 °F.
Nejbližší letiště u města Chua-lien je Chua-lien (HUN) (5,59 km).

Naplánujte si cestu do země Tchaj-wan

Ve městě Chua-lien a v okolí