Mapa

Levné letenky do : Velká Británie

Velká Británie Spojené království Velké Británie a Severního Irska sestává z Anglie, Walesu, Skotska a severního Irska. Se svými více než 60 miliony obyvateli, bohatou historií a ekonomickou silou je Británie jednou z největších a nejdůležitějších evropských zemí. Zatímco je součástí Evropské unie, leží mimo eurozónu a měnou nadále zůstává britská Libra. V posledních letech dochází k částečné decentralizaci a Skotsko, Wales i Severní Irsko dostalo svá vlastní národní shromáždění. Británie vůbec je etnicky velmi rozmanitá, což je z části dědictví Britského impéria. To je nejvíce patrné na Londýnu, kde narazíte na lidi prakticky z celého světa a například obchůdky s kulinářskými lahůdkami toho či onoho národa tvoří nedílnou součást Londýnských ulic.

Velká Británie je sice členem Evropské Unie, její území však není zahrnuto do Schengenského prostoru, a proto při cestování do Británie čekejte kontroly na hranicích – tedy na letištích anebo při příjezdu trajektem či vlakem. Vnitrostátní cestování je velice snadné díky množstvím letišť a vnitrostátních linek a také díky velmi rozšířené železniční síti. Na větší vzdálenosti je možno cestovat i rychlovlakem.

Británie je kulturně nesmírně bohatá země a jako představitel mladé kultury vystupuje od dob Beatles a Rolling Stones v 60. letech. Její bohaté literární dědictví zahrnuje slavná jména anglických spisovatelů jakou je William Shakespeare, Charles Dickens, Skot Robert Burns, Velšan Dylan Thomas anebo Ir Seamus Heaney. Tradiční hudba má také silné kořeny po celé Británii, z čehož těžila řada klasických skladatelů.

Soudobou (a nejen) britskou hudbu si můžete užít na množství známých a oblíbených festivalů. Pro „nejdrsnější“ je zde Rockness, pořádaný ve skotských Highlands. Proslulé jsou Isle of Wight festival nebo Glastonbury, pravidelně konající se po mnoho let.

Nejnavštěvovanějším místem Británie je bezesporu Londýn - sídlo královské rodiny, centrem ekonomickým i kulturním, oplývající krásnými památkami, parky, kluby i hospodami. Typický anglický pub je známou atrakcí Británie. K Londýnským nejnavštěvovanějším místům, jako je Britské muzeum, Trafalgar Square, Mall, či Hyde Park nedávno přibyl i sportovní areál Olympijských her. Mezi další oblíbená města patří York, Manchaster či Oxford. Nejen kulturními akcemi a krásnými městy je Británie známá. Oplývá i kouzelným venkovem se starými katedrálami a šlechtickými sídly. Krásnou ukázkou anglického venkova je kraj Williama Shakespeara s ukázkami původní lidové architektury. Dnes můžete navštívit i mnohé ze sídel královské rodiny nejen v Londýně, ale třeba v Edinburgu, hlavním městě Skotska.. Zachovala se i celá řada středověkých hradů, které zvláště skotské krajině dodávají typický ráz.

Z přírodních krás se vám nabízí mnoho půvabných míst. Jedním z nejmalebnějších krajů vůbec - Lake District v anglické Cumbrii na severozápadě, je jedním z nejstarších přírodních parků. Procházeli se jím básníci Wordsworth a Coleridge. Drsná krása velšské a skotské krajiny je velice přitažlivá a mezi nejoblíbenější místa patří velšský národní park Snowdonia (velšsky Eryri), kde leží nejvyšší vrcholky Británie. Ve Skotsku zase navštivte tajemné jezero Loch Ness s pohádkovými hrady. Trochu exotiky poznáte v Projektu Eden, což je soubor největších skleníků na světě, ležící v Cornwallu. Jedním z nejmystičtějších míst Anglie je pak tisíce let starý Stonehenge, jedna z nejznámějších prehistorických památek. Británie sice občas může překvapit nepříjemným počasím, jedná se však o zemi, která je vhodnou destinací ať už cestujete za kulturou, zábavou, nebo chcete poznat přírodu těchto atlantických ostrovů.

Ceny zobrazené na této stránce jsou jen odhadované nejnižší ceny. Nalezeno v posledních 45 dnech.