Mapa

Nejnizší ceny letenek do města Peking

Peking
 
Hlavní město Číny vám vyrazí dech svými rozměry, velkorysostí architektonických řešení, do očí bijícími rozdíly i množstvím lidí, kteří v něm žijí. Možná se vám dech bude i krátit, megalopoli přikrývá v podstatě nepřetržitě smogová poklička. V Pekingu narazíte na přehršel příkladů moderní architektury a den za dnem mizí staré nízké domky v úzkých uličkách, kterým se říká hutongy. Vydejte se sem proto co nejdřív, abyste ještě zahlédli atmosféru města, jak se vyvíjelo od 15. století až po Čínskou kulturní revoluci.
 
Některé tradiční stavby jsou však naopak opečovávány, a to nejen čínskou vládou, ale také třeba organizací UNESCO. Jedna z nich je samozřejmě Zakázané město, sídlo čínských císařů, které bylo až do 20. století uzavřeno veřejnosti a sloužilo výhradně císařské rodině a jeho dvoru. Dnes se sem můžete za poplatek podívat. Komplex budov obehnaný hradbami se nachází vedle hlavního pekingského náměstí Tiananmen aneb Náměstí nebeského klidu, největší plochy tohoto druhu na světě. Na něm najdete i Mauzoleum Mao-ce Tunga, vysoký žulový Památník národních hrdinů nebo budovu Národního shromáždění.
 
Do Zakázaného města s 9 999 budovami se vstupuje branou Nebeského klidu a obrovskému areálu vévodí trůnní Síň nejvyšší harmonie. Dalšími pozoruhodnými stavbami je třeba Síň dokonalé harmonie, Síň zachování harmonie a další paláce, zahrady a obytné budovy. Na prohlídku si určitě vyhraďte celý den.
 
Na léto se císaři a jejich doprovod uchylovali do Letního paláce s rozlehlými zahradami a vodními toky na severozápadě města. Dalšími lákavými cíly turistů jsou Konfuciův chrám, Chrám nebes, chrám tibetského buddhismu Yonghegong nebo obrovský trh s potravinami, kde můžete okusit nejednu pro Evropana kuriózní laskominu. Oblíbené je také pekingské podzemí. Bylo vystavěno v období napětí mezi Čínou a Sovětským svazem a v případě potřeby by ho jako protileteckého krytu mohla využít až polovina Pekinžanů. Za výhledem zamiřte na jeden z uměle vybudovaných pahorků nebo na Bubnovou či Zvonovou věž.
 
Město je převážně rovinaté, skvěle vám tak k pohybu po něm bude sloužit bicykl. Na něm se můžete vydat i to spleti hutongů a nasáknout atmosféru Dálného východu starých staletí. Mnoho jich najdete na severovýchod od Tiananmenu, v okolí stanice metra Hepingmen. V pouličních stáncích jsou k prodeji dobroty místní kuchyně a v Umělecké uličce si můžete nakoupit autentické suvenýry bez nutnosti výletu do moderního nákupního centra.
 
Neopomeňte ani místní parky. Jednak se v nich lépe dýchá, jednak je v nich nesmírně živo. Po ránu se zde cvičí taj-či a další bojová umění, po večerech probíhají zábavy klasického tance, odpoledne zahlédnete i bizarnější podívané, třeba cviky s hula-hop kruhy, a umělečtí písaři tu vytváří kaligrafické skvosty.
 
Největším zážitkem je však pro většinu cestovatelů výlet na 6 430 km dlouhou Velkou čínskou zeď, jeden z divů světa. Nejblíže leží úsek u obce Badaling, ale pokud vám to čas a možnosti dovolují, vyhněte se davům a urputným prodavačům triček a pohledů a vydejte se radši do odlehlejších částí, jako jsou Jinšanling nebo Simatai. Zeď zde není tak perfektně zrekonstruována, ale o to výraznější zážitek nabízí. Úsek mezi Jinšanlingem a Badalingem je dlouhý asi 10 km a pokud jste dobrodružnější povahy, můžete si ho projít celý.
 
Důležité informace:
Měna: Čínský juan (CNY; k 29. 12. 2014 1 CNY = 3,6 CZK)
Časová zóna: CET + 7 (Celá Čína má jednotný čas.)
Víza: Občané České republiky mají v Čínské lidové republice vízovou povinnost. O turistické vízum můžete požádat na velvyslanectví v Praze. Víza jsou standardně vyřizována za 7 dnů.

Je váš cíl flexibilní? Hledejte letiště poblíž a ušetřete ještě víc.

Letiště poblíž Peking

Ceny zobrazené na této stránce jsou jen odhadované nejnižší ceny. Nalezeno v posledních 45 dnech.