Mapa

Nejnizší ceny letenek do města Kyjev

Kyjev
 
Hlavní město Ukrajiny nepatří mezi často zmiňované turistické cíle, jde ale skutečně o jednu z nejkrásnějších evropských metropolí. A to i přes nedávné dramatické údálosti.
 
Přirozené centrum města tvoří náměstí Majdan Nezaležnosti na pravém břehu Dněpru, Kyjevany nazývané jednoduše „Majdan“. Díky mnoha fontánám se zde v létě můžete osvěžit a pozorovat u toho korzující místní i turisty. Přes Majdan vede široká ulice Chreščatyk s mnoha oficiálními budovami, nachází se zde i třeba kyjevská radnice. Na jednom konci Chreščatyku najdete Besarábský rynek s krytým tržištěm s potravinami. Zajímavou dominantu tvoří také socha Matky Vlasti a krásná stavba je historická brána Zoloti vorota.
 
Ve městě se nachází mnoho církevních staveb a muzejí, nedostatkem kulturních zážitků tedy trpět nebudete. Muzeum Černobylu ve čtvrti Podil dokumentuje tragické dopady havárie v této jaderné elektrárně. Do samotného Černobylu, který najdete 90 km od Kyjeva, se můžete vydat s organizovanou výpravou. Nad Evropským náměstím stojí interaktivní Muzeum vody, odkud si odnesete jedinečný zážitek, i pokud přírodní vědy nepatří zrovna k vašim koníčkům.
 
Mezi sakrálními stavbami vyniká klášter Kyjevskopečerská lávra s podzemními jeskyněmi a chodbami, chráněný UNESCEM. Spolu s chrámem sv. Žofie patří k takzvaným sedmi divům Ukrajiny. Do lávry se oblečte cudně, muži budou potřebovat dlouhé kalhoty a ženy šátek na zakrytí vlasů.
Ze zvonice chrámu sv. Žofie je zase krásný výhled na město. V centru města dále najdete chrám sv. Ondřeje nebo často fotografovaný chrám sv. Michala s modrou fasádou a zlatými kopulemi. Před ním si možná budete moci prohlédnout novou výstavu – sbírku ruské vojenské techniky, kterou ukrajinští vojáci ukořistili proruským separatistům.
 
Levý (východní) břeh řeky lemují parky a lesíky. Na procházku se ale klidně vydejte i po pravém břehu – ze zdejšího chodníku budte mít výhled jednak na dominanty města, jednak i na loďky a plovoucí restaurace na hladině řeky. Hezký výhled je také z Pišochydného mostu pro chodce. Pokud vás láká vyhlídková plavba, vydejte se na Říční nádraží do čtvrti Podil, odkud lodě vyrážejí. Některé nabízí i večerní zábavní program.
 
Na výlet maršrutkou (místní forma hromadné dopravy ve formě minibusů) se ze stanice metra Herojiv Dnipra vydejte třeba k rozlehlé Kyjevské přehradě, jíž se také někdy přezdívá „moře“. Radši se v něm ale narozdíl od některých místních nekoupejte, stále je ještě zamořeno radioaktivním zářením. Doprava v Kyjevě je kapitolou sama pro sebe, určitě se podívejte alespoň do několika stanic metra. Tunely by v případě války nebo jaderné katastrofy sloužily jako protiatomové kryty, stanice Arsenalna se nachází nejhlouběji ze všech na světě a ve stanici Universitět se svezete na nejdelších eskalátorech na zeměkouli.
 
Pokud se do Kyjeva vydáte v létě, možná se vaše návštěva bude krýt s termínem folklórního festivalu Krajina mrij. V takovém případě se na něj určitě vypravte. Koná se pod širým nebem a krom hudby se zde setkáte s mnoha stánky s občerstvením i s produkty tradičních řemesel. Nevšedním zážitkem jsou také oslavy letního slunovratu, nazývané Ivana Kupala. Mimo jiné na ně natrefíte ve skanzenu na jižním předměstí Pyrohiv. Míjí-li se vaše cesta s oběma událostmi, můžete si autentické výrobky prohlédnout i nakoupit alespoň na ulici Andrejivskyj spusk.
 
Důležité informace
Měna: Ukrajinská hřivna (UAH; k 22. 2. 2015 1 UAH = 0,9 CZK)
Časová zóna: CET + 1
Víza: Občané České republiky nepotřebují pro turistický pobyt do 90 dnů vstupní vízum.

Je váš cíl flexibilní? Hledejte letiště poblíž a ušetřete ještě víc.

Letiště poblíž Kyjev

Ceny zobrazené na této stránce jsou jen odhadované nejnižší ceny. Nalezeno v posledních 45 dnech.