Mapa

Levné letenky na letiště Petrohrad Pulkovo

Sankt-Petěrburg, nebo neoficiálně Petrohrad, je jedním z nejseverněji položených velkých měst na světě. Rozkládá se na více než čtyřiceti ostrovech v deltě Něvy ústící do Finského zálivu. Setkáte se zde nejen s tradiční ruskou pohostinností a dobrosrdečností tamních obyvatel, ale i s nepřeberným množstvím památek – muzeí, chrámů nebo galerií. Petrohrad ale netvoří jen Ermitáž či Treťjakovská galerie. Na své si zde přijdou i obdivovatelé přírodních krás. Město leží nedaleko severního polárního kruhu, takže v červnu a v červenci tam slunce zapadá jen těsně pod obzor a jeho východ i západ se slévají v takzvané „bílé noci“. 

 

V druhém největším městě Ruska se mísí tradiční ruská kultura s kulturami evropskými. Vždyť ani původní název města, Sankt-Pieterburch, není čistě ruský. Město přezdívané též Nový Amsterdam založil Petr Veliký a jeho název přivezl ze své výpravy do Nizozemí, které ho stejně jako další evropské země okouzlilo.

 

Proplétání dvou zcela odlišných kultur je vidět i na architektuře. Jednou z nejoblíbenějších památek je Katedrála svatého Izáka, na jejíž zlatou kupoli bylo použito zhruba sto kilogramů zlata. V jejím interiéru se pak vkusně pojí mramor s barevnými drahokamy a polodrahokamy. Naproti tomu petrohradský Zimní palác je postaven v barokním stylu a je jednou z šesti budov již zmíněné Ermitáže, ukrývající zhruba tři miliony uměleckých děl. Zanedbat byste ale neměli ani méně známé pamětihodnosti jako Státní ruské muzeum, které ukrývá přehled ruského umění od lidové tvorby přes klasicismus, romantismus a realismus až k socialistickým dílům. 

 

Pro ty, kdo by dostali chuť utéct ruchu velkoměsta, se na pravém břehu řeky Něvy naskýtá skvělá příležitost – Letní sad. Plán jeho půdorysu vypracoval sám Petr Veliký. I zde se setkáme se sochami z Itálie nebo z Francie. Ne nadarmo se Petrohradu říká Benátky severu. Město totiž můžete projet se na loďce říčními kanály. Máte také možnost vydat se na výlet a navštívit pevnost Kronštadt, která se nachází uprostřed Finského zálivu. Pevnost měla město chránit před nepřáteli. Můžete k ní dojet autem po hrázi, která dnes město chrání před povodněmi.

 

Kultura i architektura se zde možná mísí, svou jedinečnou ruskou kuchyni si ale Sankt-Petěrburg zachoval. Na trzích jako je například Kuzněčnyj pereulok, nacházející se v samém centru nedaleko stanice metra Vladimirskaja, můžete ochutnat nejen tradiční ruské pokrmy připravované nejčastěji z nakládaných okurek, rajčat nebo řepy, ale i kavkazské speciality dochucované typickým středoasijským kořením. Milovníkům sladkých pokrmů se pak zavděčí prodejci čerstvého medu nebo ruského pokrmu zvaného „bliny“, což jsou palačinky polévané kondenzovaným mlékem nebo marmeládou. Otevřeno je zde kromě pondělí denně od osmé ráno do osmé večerní, v neděli pak trh končí už mezi šestou a sedmou. Na trhy narazíte i na východě Petrohradu u Ladožského jezera, kde se prodávají hlavně čerstvě vyuzené ryby.

 

Tradiční pochoutkou je kaviár, který se v Sankt-Petěrburgu získává spíše z jeseterů než z lososů. Ty je možné chytit i přímo na břehu Něvy. Typické ruské pochutiny jsou k dostání i v proslulém Jelisejevském obchodě, který se nachází na čtyři kilometry dlouhém Něvském prospektu. V tomto obchodě koupíte tradiční ruské cukrovinky nebo ruský alkohol. 

Je váš cíl flexibilní? Hledejte letiště poblíž a ušetřete ještě víc.

Letiště poblíž Petrohrad Pulkovo

Ceny zobrazené na této stránce jsou jen odhadované nejnižší ceny. Nalezeno v posledních 45 dnech.