Nagasaki

28. 2. 2020 - 29. 2. 2020

2 dospělí - 1 pokoj

Hledáte inspiraci pro své ubytování? Ke skvěle hodnoceným levným hotelům ve městě Nagasaki patří na základě hodnocení uživatelů ANA Crowne Plaza Nagasaki Gloverhill, Hotel Monterey Nagasaki a Luke Plaza Hotel. Skyscanner Hotely je rychlý, bezplatný a snadný způsob, jak zorganizovat váš pobyt. Stačí pár kliknutí a můžete snadno hledat, porovnávat a rezervovat ubytování ve městě Nagasaki přechodem přímo na webové stránky hotelu nebo cestovní kanceláře. Za váš pobyt rezervovaný u nás nejsou přičítány žádné poplatky. Pro začátek zkuste přidat váš vybraný termín do pole hledání výše a dovolte nám vyhledat pro vás levné nabídky hotelů. Případně si můžete vybrat z možností hotelů výše.

Nejlépe hodnocené hotely ve městě Nagasaki

od 1 827 Kč
od 3 055 Kč

Co říkají cestující o městě Nagasaki?

9,8
Nadšenci pro historii
8,3
Baťůžkáři
6,8
Cestující rodiny
6,7
Studenti
Hodnocení členů (7)
Harold
HaroldBrooklyn
12.04.2015

Nagasaki is off the beaten path for most Western tourists. Though it certainly doesn't rival Japan's top tourist cities (Tokyo, Kyoto, Nikko, Hiroshima, Nara, Kurashiki, etc.) it offers an interesting mix of unusual historical sights and religious monuments. The atomic bomb memorial sights and Gunkanjima (Hashima) are the highlights but Nagasaki also has a number of mildly interesting temples, churches, and historical industrial / trade-related sights. A nice place for a long weekend. Be sure to try Chanpon noodles and plan ahead and book Gunkanjima.

Matthew Crompton
Matthew CromptonSydney
06.01.2017

The residents of Nagasaki must feel a bit strange sometimes. Known primarily for having suffered the devastation of the 2nd atomic bomb in 1945 (the preponderance of the victims of which were women, children, and the elderly), the city is overshadowed even in that ignominy by its neighbor, Hiroshima. The denizens here, though, can take comfort in living in a city that is one of the most beautiful and serene in Japan. Situated on the long finger of a pretty harbor on the western edge of the island of Kyushu, the city doesn't have any must-see sights, but a tour of Glover Gardens overlooking the mouth of the harbor is quite lovely, and gives a great overview of Nagasaki's history as Japan's door to the outside world, during the centuries when the rest of the islands were firmly closed to the wider world. There's not much reason to spend more than a day in this place, but it's worth a stopover if you've got the time.

Koji Kawano
Koji KawanoSan Francisco
06.01.2017

Nice city on Kyushu island of Japan. I had a day trip when I was staying in Unzen, about 2.5-hour drive. Wish I had more time.

DGDoyle
DGDoyleSan Francisco
06.01.2017

I lived and traveled in Japan, and thought this was the most beautiful city I saw. I highly recommend taking a ferry to outlying islands. Nagasaki was the international gateway to Japan for centuries, and huntress is refereed in its comparatively diverse culture.

Často kladené otázky

Nejlevnější měsíc je září, kdy průměrná cena činí 1 438 Kč za noc. Nejdražším měsícem pro pobyt ve městě Nagasaki je prosinec, kdy průměrná cena činí 2 816 Kč za noc.
Průměrná cena hotelu pro měsíc únor minulý rok byla 1 887 Kč za noc. To je o 6 % méně než průměrná cena za noc ve výši 2 010 Kč, která byla nalezena v posledních 12 měsících.
Ve městě Nagasaki je očekávaná průměrná teplota pro měsíc únor 8,0 °C/46,3 °F. Nejteplejší měsíc je obvykle srpen s průměrnou teplotou 31,7C/89,1F. Nejchladnější měsíc je leden s průměrnou teplotou 3,7 °C/38,7 °F.
Nejbližší letiště u města Nagasaki je Nagasaki (NGS) (18,36 km). K dalším letištím poblíž patří: Amakusa Airport (39,72 km) Saga (59,38 km)

Naplánujte si cestu do země Japonsko