Kagošima

29. 9. 2019 - 30. 9. 2019

2 hosté - 1 pokoj

Hledáte inspiraci pro své ubytování? Ke skvěle hodnoceným levným hotelům ve městě Kagošima patří na základě hodnocení uživatelů Kagoshima Plaza Hotel Tenmonkan, Solaria Nishitetsu Hotel Kagoshima a Richmond Hotel Kagoshima Kinseicho. Skyscanner Hotely je rychlý, bezplatný a snadný způsob, jak zorganizovat váš pobyt. Stačí pár kliknutí a můžete snadno hledat, porovnávat a rezervovat ubytování ve městě Kagošima přechodem přímo na webové stránky hotelu nebo cestovní kanceláře. Za váš pobyt rezervovaný u nás nejsou přičítány žádné poplatky. Pro začátek zkuste přidat váš vybraný termín do pole hledání výše a dovolte nám vyhledat pro vás levné nabídky hotelů. Případně si můžete vybrat z možností hotelů výše.

Nejlépe hodnocené hotely ve městě Kagošima

od 1 742 Kč
od 2 430 Kč

Co říkají cestující o městě Kagošima?

9,8
Wellness
9,0
Nadšenci pro jídlo
7,0
Cestující rodiny
7,0
Zelené cestování
6,8
Nadšenci pro turistiku
Hodnocení členů (21)
温泉マーメイド
温泉マーメイドBangkok
15.11.2018

It flew on May 1 for about 4200 yen one way from Kansai International Airport to Kagoshima Airport in LCC called peach airline. I was surprised when I arrived at Kagoshima Airport, but there is a footbath in the airport where you can enjoy a hot spring! If you come to Kagoshima city as it is, there is Amu Plaza where a big ferris wheel is a landmark in front of JR Kagoshima Chuo Station, and a streetcar runs on a wide street, which is surprisingly urban! However, unlike Tokyo and Osaka, prices are cheap, and it is full of delicious things unique to the land that has benefited from the warm climate and abundant sea and mountains. And when I reached out a bit, Sakurajima. The public baths in Kagoshima city are all natural hot springs, probably because of this huge active volcano. Lands blessed with such nature are not so good in Japan. Tokyo, Hokkaido, and Kyoto are also good, but this is an attractive land that is not inferior to them.

Raymond Patrick
Raymond PatrickNew York City
29.10.2015

Beautiful countryside and great food! Some of the best food I've eaten in Japan and I've been 23 times since 07!

Harold
HaroldBrooklyn
15.11.2014

Kagoshima is similar to most mid-tier Japanese cities with one major exception -- it lies next to Sakurajima, one of Japan's most active volcanoes. Gateway to the Satsuma Peninsula and Yakushima, Kagoshina is a pleasant place to spend a day or two. See Sakurajima, enjoy a hot springs bath, and be sure to try the local Satsuma cuisine which differs slightly from what you will find elsewhere in Japan. Pleasant, friendly, and well off the tourist circuit for most Westerners. I'd give it a 3.5 if I could.

Leigh Virkus
Leigh VirkusPittsford
21.07.2014

Arriving here via cruise ship this was our introduction to Japan. Despite the light rain we had plenty to see thanks to the many covered shopping arcades. We enjoyed window shopping and the interacting with the locals. The city, spread along Kinko Bay, boasts Sakura-Jima active volcano.

Často kladené otázky

Nejlevnější měsíc je září, kdy průměrná cena činí 1 376 Kč za noc. Nejdražším měsícem pro pobyt ve městě Kagošima je srpen, kdy průměrná cena činí 4 538 Kč za noc.
Průměrná cena hotelu pro měsíc září minulý rok byla 1 435 Kč za noc. To je o 38 % méně než průměrná cena za noc ve výši 1 991 Kč, která byla nalezena v posledních 12 měsících.
Ve městě Kagošima je očekávaná průměrná teplota pro měsíc září 25,3 °C/77,5 °F. Nejteplejší měsíc je obvykle srpen s průměrnou teplotou 30,9C/87,6F. Nejchladnější měsíc je leden s průměrnou teplotou 4,0 °C/39,2 °F.
Nejbližší letiště u města Kagošima je Kagošima (KOJ) (27,57 km).

Naplánujte si cestu do země Japonsko