Mapa

Levné letenky na letiště Ninoy Aquino International

Hlavní město Filipín leží na jejich největším ostrově Luzonu. Vypravte se sem nejlépe v období evropské zimy; od listopadu do února je tu nejpříjemnější počasí. Od března do května je hodně sucho a teplo, pak nastává období dešťů. Pro mnoho turistů je Manila jen místem příletu a zastávkou na cestě k lákavějším cílům filipínského souostroví, i v ní je však mnoho zajímavého.

Domluvíte se tu snadno. Kromě místního jazyka tagalogu, kterému se zde říká také „filipino“ a jenž prý má mít základ ve španělštině (ta se v něm ale těžko hledá), je zde oficiální řečí angličtina, kterou se často baví i Filipínci mezi sebou a rádi ji použijí v komunikaci s vámi.

Metropole se dá jednoduše rozdělit na dvě části – historická, centrální část s hradbami ohrazenou čtvrtí Intramuros z dob několikasetleté španělské nadvlády a dalšími dvěma starobylejšími distrikty Ermita a Malate – a ten zbytek. Co se týče moderní Manily, jde o typické asijské velkoměsto: mrakodrapy, rušná dopravní situace, pouliční stánky se vším možným, plno barev, pachů, reklamních billboardů, lidí a dopravních prostředků všech podob. Pokud je to první asijské město, které navštívíte, bude pro vás možná větším zážitkem než historické jádro. Pro místní obyvatele jste ještě zajímavější než oni pro vás, a tak na vás budou mávat a pokřikovat, nechají se od vás nadšeně fotit. Počítejte také s usměvavými tvářemi, Filipínci snad ani jinou grimasu neumí.

Intramuros, ohrazená oáza klidu a pro Evropana určitého pocitu domáckosti, byla za Druhé světové války bohužel dost poškozena japonským a americkým bombardováním. Mnoho budov je ale zase pilně rekonstruovaných. Čtvrť byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a mezi památkami vyniká krásný kostel sv. Augustina, manilská katedrála na Plaza de Roma a pevnost Santiago, sloužící dnes jako muzeum. V bývalém hradním příkopu je dnes golfové hřiště.

Ve čtvrti Ermita se můžete projít uličkami okolo mnoha obchůdků, pouličních tržišť, hospůdek, kaváren a barů. V této čtvrti se nachází také park Rizal, pojmenovaný na počest filipínského národního hrdiny a buditele, avšak známý také pod jménem Luneta. V parku můžete příjemně povečeřet, zhlédnout divadelní hru nebo si poslechnout koncert vážné hudby. Také je tu oceanárium, orchideová zahrada, planetárium, obrovský bazén s modelem všech filipínských ostrovů a další atrakce.

Zajímavou zastávkou je Čínská čtvrť a k ní přiléhající hřbitov. Oficiální název distriktu je Binondo a dostanete zde k ochutnání speciality zejména hongkongské kuchyně. Hřbitov je pak kapitolou sám pro sebe. Má obrovské rozměry a jednotlivé hrobky se podobají spíše luxusním rezidencím. V některých se také i bydlí, jiné jsou klimatizované, další jsou vybaveny záchodem a koupelnou, vířivkou... Nebudete věřit vlastním očím.

Nejlepší trh je v Quaipu, kde můžete v pouličních stáncích ochutnat mnoho místních pokrmů za neuvěřitelně nízké ceny a západ slunce se vypravte pozorovat do parku Baywalk u přístavu, krom něj tam narazíte na všemožné druhy lodí, od rybářských kocábek až po veliké zámořské parníky.

 

Důležité informace

Měna: Filipínské peso (PHP; k 29. 12. 2014 100 PHP = 50,7 CZK)

Časová zóna: CET + 7

Víza: U občanů České republiky není pro turistický pobyt do 21 dnů požadováno vstupní vízum. 

Je váš cíl flexibilní? Hledejte letiště poblíž a ušetřete ještě víc.

Letiště poblíž Ninoy Aquino International

Ceny zobrazené na této stránce jsou jen odhadované nejnižší ceny. Nalezeno v posledních 45 dnech.