Mapa

Levné letenky na letiště Neapol International

Třetí největší město Itálie ležící na jihozápadním pobřeží země bylo založeno již před třemi tisíci lety. Tato kulturní metropole je hlavním a nejvýraznějším městem regionu Kampánie a svým návštěvníkům odhaluje tradiční italskou kulturu. Neapol ale není jen pizza a špagety, známý přístav či nedaleký Vesuv. Neapol skrývá mnohem zajímavější artefakty. 

 

Jedním za všechny je hrad Castel Nuovo. Tyčí se na nábřeží v jihozápadní části města. Nezapomenutelný dojem vytvářejí především jeho mohutné kulaté věže a vítězný oblouk z bílého mramoru. Hrad z obou stran obklopuje přístav a naproti hradu se rozkládá Radniční náměstí, na němž se, jak jeho název napovídá, nachází neapolská radnice. 

 

Legenda o vejci

Dalším hradem, jehož návštěvu byste neměli vynechat, je Castel dell'Ovo, tedy Hrad vejce, který stojí nedaleko od centra na kamenném ostrůvku v Neapolském zálivu. V této staré normanské pevnosti je podle legendy zazděno vejce. Traduje se, že bude-li vejce poškozeno, bude zničeno i celé město. 

 

Ne nadarmo se Neapoli přezdívá město kopulí, ve městě je ukryto velké množství kostelů a chrámů. Nejzvláštněji působí asi kostel Gesú Nuovo, který dříve patřil jezuitům. Jeho průčelí je poskládáno z velkých kamenů. Na první pohled se tedy zdá možná netypickým, ne však zvláště zdobným. Názor změníte, jen co vejdete dovnitř. Dominantou kostela je bohatě zdobený masivní oltář s mramorovými sloupy obklopený malbami význačných italských umělců. 

 

„Zázračný“ předmět

Další neopomenutelnou církevní památkou je Dóm San Gennaro, tedy Neapolský dóm. Jedná se o trojlodní baziliku, která návštěvníky oslňuje nejen několika kaplemi, jež se v jejím nitru skrývají, ale především svou hýřivou výzdobou. Její zvláštnost tkví také v tom, že zatímco její průčelí je novogotické a portály jsou gotické, interiéry jsou z velké části barokní. 

Ve středu kostela se nachází socha svatého Gennara, podle něhož se kostel v italštině jmenuje, a více než padesát soch dalších patronů této památky. V kostele jsou uloženy také dary od různých panovníků a bohatých věřících. Nejvyšší hodnotu má zřejmě mitra od Mattea Tregliy. Je totiž posázená drahokamy. V kostele je přechovávána také lebka světce a především nádobka s jeho krví, což je asi nejznámější „zázračný“ předmět v Itálii.

 

Pokud dostanete chuť poznat kromě bohatě zdobených kostelů a hradních pevností také skutečného ducha města, jistě vám přijde vhod Španělská čtvrť na jihozápadě Neapole. Jde o hustě zastavěnou obydlenou oblast propletenou sítí úzkých uliček, jejichž obyvatelé na sebe věrni své jižanské nátuře vesele pokřikují. Naskytne se vám také typický pohled na šňůry s prádlem rozvěšené mezi blízko stojícími domy. 

 

Asi nejživější a nejpestřejší neapolskou ulicí je Via Tribunali, kterou z obou stran lemují historické domy a paláce. Souběžně s ní pak vede ulička protkaná spletí kaváren a restaurací, kde si můžete odpočinout po dlouhé procházce a ochutnat tradiční italské speciality. Italská kuchyně je považována za jednu z nejlepších na světě. Obecně Italové do svých pokrmů často přidávají telecí a kuřecí maso, ryby a mořské pochoutky, jako jsou ústřice, langusty nebo humři. V hlavních chodech se nejčastěji objevují těstoviny. A pokud Neapol navštívíte za teplého počasí, na každém náměstí i tržišti bude k dostání slavné italské gelato – tedy zmrzlina.

Je váš cíl flexibilní? Hledejte letiště poblíž a ušetřete ještě víc.

Letiště poblíž Neapol International

Ceny zobrazené na této stránce jsou jen odhadované nejnižší ceny. Nalezeno v posledních 45 dnech.