Mapa

Levné letenky do Vilniusu

 

 

Vilnius

Do litevského hlavního města Vilniusu mířily do roku 1990 z Československa pouze oficiální hromadné zájezdy nebo jednotlivci, jejímž známým se podařilo z úřadů vydolovat příslušné pozvání. Přitom Vilnius, česky označovaný jako Vilno, patří plným právem k nejpozoruhodnějším evropským metropolím. Nevěříte? Navštivte jej kdykoli v průběhu celého roku. Z Prahy do Vilniusu doletíte letecky s námi a letenky si můžete zařídit třeba dnes zde.Letiště ve Vilniusu

Na rozdíl od jiných měst v bývalém Sovětském svazu se středně velké vilniuské letiště nachází jen 6 kilometrů od centra litevské metropole.  Protože Litva nemá národního leteckého dopravce, kromě aerolinek Air Baltica jej využívají zejména nízkonákladové společnosti, hlavně Wizzair a Ryanair – díky tomu se také do Vilniusu dají sehnat velmi levné letenky. Terminál není nijak rozlehlý, ale letovému provozu plně vyhovuje.

Do centra jezdí spolehlivé autobusové linky 3G a 88, a to od 5:00 až do 23:00, přičemž intervaly mezi jednotlivými odjezdy se pohybují mezi 6 až 20 minutami. Je nutné počítat s tím, že nejde o expresní linky, takže cesta do Vilniusu může trvat asi půl hodiny. Jestliže se chcete dostat na vilniuské hlavní vlakové nebo autobusové nádraží, počkejte před letištěm na linky 1 a 2. V noci mezi 23:00 a 4:00 jezdí na letiště každou půl hodinu až hodinu expresní linka 88N. Lístek na 30 minut pořízený v automatu u zastávky před letištěm vyjde na 0,65 €, jestliže si ji koupíte u řidiče, na hodinovou si připravte 0,90 €, u řidiče v autobusu pak zaplatíte 1 €. Celodenní jízdenka městské hromadné dopravy v litevském hlavním městě stojí 5 €.

Jen 300 metrů od budovy terminálu se nachází železnice zastávka, z níž se na vilniuské nádraží dojedete za 7 minut. Nevýhodou je, že intervaly mezi nimi odjezdy vlaků činí 40 až 90 minut a za jednosměrnou jízdenku chtějí 0,66 €.

 

Doprava ve Vilniusu

Veřejnou dopravu ve Vilniusu zabezpečují četné autobusové a trolejbusové linky. Zeleně označené linky 1G až 6G jsou expresní a všechny projíždějí středem města, kdežto modře vymezené linky 1 až 88 a 114 až 116 zastavují častěji. Červená barva je určena trolejbusovým linkám 1 až 21. Jednorázový lístek na 30 minut stojí v automatech 0,64 €, u řidiče 1 €. Pokud budete městskou hromadnou dopravu využívat 30 – 60 minut, sáhnete do peněženky pro 0,93 €. Celodenní lístek se dá pořídit za 3,48 €.

Alternativou za veřejnou dopravou mohou být maršrutky. Jedná se o minibusy soukromých dopravců, které sice mají pevně vyznačené zastávky, ale mohou zastavit i na požádání. Do těchto minibusů neplatí jízdenky do MHD.

Chcete-li se potěšit nejen vilniuskou architekturou, ale i typickou litevskou krajinu, v níž se střídají louky, poměrně zachovalé lesy, řeky, rozmanité mokřady a pole, uvítáte zapůjčení vhodného automobilu, kupř. zde: pronájem auta.

 

Ubytování ve Vilniusu

Ubytování ve Vilniusu je i pro české turisty poměrně levné, jak potvrzuje nabídka zde.Co musíte ve Vilniusu vidět

Střed města, připomínající vskutku bohatou historii země, zařadilo UNESCO na seznam světového dědictví. Známému katedrálnímu náměstí dominuje šedesáti metrová věž s hodinami bez ručiček a zejména proslulá katedrála sv. Stanislava a sv. Vladislava. Na kopci nad chrámem se vypíná působivý hrad, odkud se nabízí krásný výhled na půl milionové město. Opravdové srdce města, jakési Václavské náměstí, představuje Radniční náměstí.

Je váš cíl flexibilní? Hledejte letiště poblíž a ušetřete ještě víc.

Letiště poblíž Vilnius

Ceny zobrazené na této stránce jsou jen odhadované nejnižší ceny. Nalezeno v posledních 45 dnech.