Hirošima

27. 2. 2020 - 28. 2. 2020

2 dospělí - 1 pokoj

Hledáte inspiraci pro své ubytování? Ke skvěle hodnoceným levným hotelům ve městě Hirošima patří na základě hodnocení uživatelů Dormy Inn Hiroshima, Grand Prince Hotel Hiroshima a Hiroshima Intelligent Hotel Annex. Skyscanner Hotely je rychlý, bezplatný a snadný způsob, jak zorganizovat váš pobyt. Stačí pár kliknutí a můžete snadno hledat, porovnávat a rezervovat ubytování ve městě Hirošima přechodem přímo na webové stránky hotelu nebo cestovní kanceláře. Za váš pobyt rezervovaný u nás nejsou přičítány žádné poplatky. Pro začátek zkuste přidat váš vybraný termín do pole hledání výše a dovolte nám vyhledat pro vás levné nabídky hotelů. Případně si můžete vybrat z možností hotelů výše.

Nejlépe hodnocené hotely ve městě Hirošima

od 1 633 Kč
od 1 603 Kč
od 4 150 Kč

Co říkají cestující o městě Hirošima?

9,8
Nadšenci pro historii
6,7
Nadšenci pro jídlo
6,6
Cestující rodiny
6,6
Studenti
6,1
Hledači duchovna
Hodnocení členů (38)
Frances Nguyen Ha
Frances Nguyen HaSanta Clara
12.08.2016

Hiroshima is a smaller city in Japan with the atomic bomb memorial site and the iconic Itsukushima shrine nearby. Beyond that, it comes across as a laid back city filled with children and families. Also it's a city that loves Hiroshima.

Viola Rosai
Viola RosaiFlorencie
30.05.2016

As soon as you arrive, you can feel on your skin that is a city that suffered a lot but, at the same time, you can see that it is reborn again fullfilled with peace and harmony. You absolutely have to go to the Memorial Museum and the park in the near of the most heavily bombed area.

Van
VanMilpitas
15.10.2014

Hiroshima was definitely a site that brings out a lot of emotion. You can actually go see what was left of a few atomic bomb dome shelters from the bombing. In front of the whole museum, there is a statue of a mother cradling her child and running from the nuclear blast. It seriously brought a tear to my eye as I looked upon it before entering Peace Memorial Park. The Park itself was created in memory of the bombing of Hiroshima during WW2. Within the park, there are monuments and museums throughout. What also got me was this old man stationed right upon entering the park. He has a lot of literature about what happened and also pictures of deformed babies that resulted of years of radiation. Total downer I know. BUT, I did find a great ramen shop right between the park and the shopping area called Hiroshima Ramen. There's a picture of Mirajima on the wall. I spent about 10 days in Japan and spent only a day here in transit to Tokyo, but well worth it.

Leigh Virkus
Leigh VirkusPittsford
21.07.2014

Hiroshima is the most prominent city in the Chogoku Region of Honshu, Japan's main island. Known for the horrific destruction, when the first atomic bomb was dropped here in 1945, many of the city's main attractions are related to that tragedy. A visit to Hiroshima is not complete without seeing Hiroshima Castle & Shukkeien Garden (both reconstructed after the war), as well as Peace Memorial Park & the Peace Museum. Hiroshima is an easy day trip from Osaka. A suggested plan is to take the bullet train from Osaka to Miyajima Island (to visit Itsukushima Shrine), then travel by ferry to Hiroshima, & back to Osaka by train.

Často kladené otázky

Nejlevnější měsíc je únor, kdy průměrná cena činí 1 798 Kč za noc. Nejdražším měsícem pro pobyt ve městě Hirošima je duben, kdy průměrná cena činí 2 697 Kč za noc.
Průměrná cena hotelu pro měsíc únor minulý rok byla 2 157 Kč za noc. To je o 3 % méně než průměrná cena za noc ve výši 2 225 Kč, která byla nalezena v posledních 12 měsících.
Ve městě Hirošima je očekávaná průměrná teplota pro měsíc únor 6,3 °C/43,3 °F. Nejteplejší měsíc je obvykle srpen s průměrnou teplotou 32,6C/90,7F. Nejchladnější měsíc je leden s průměrnou teplotou 1,5 °C/34,7 °F.
Nejbližší letiště u města Hirošima je Iwakuni (IWK) (32,23 km). K dalším letištím poblíž patří: Hiroshima International (43,39 km) Matsuyama (66,66 km) Iwami (68,61 km)

Naplánujte si cestu do země Japonsko