Split

27. 2. 2020 - 28. 2. 2020

2 dospělí - 1 pokoj

Hledáte inspiraci pro své ubytování? Ke skvěle hodnoceným levným hotelům ve městě Split patří na základě hodnocení uživatelů Hotel Marul, Heritage Hotel Antique Split a Jupiter Luxury Hotel. Skyscanner Hotely je rychlý, bezplatný a snadný způsob, jak zorganizovat váš pobyt. Stačí pár kliknutí a můžete snadno hledat, porovnávat a rezervovat ubytování ve městě Split přechodem přímo na webové stránky hotelu nebo cestovní kanceláře. Za váš pobyt rezervovaný u nás nejsou přičítány žádné poplatky. Pro začátek zkuste přidat váš vybraný termín do pole hledání výše a dovolte nám vyhledat pro vás levné nabídky hotelů. Případně si můžete vybrat z možností hotelů výše.

Nejlépe hodnocené hotely ve městě Split

od 1 909 Kč
od 1 834 Kč
od 2 706 Kč

Co říkají cestující o městě Split?

9,8
Nadšenci pro historii
7,6
Baťůžkáři
7,6
Cestující rodiny
7,4
Dobrodružní cestovatelé
6,8
Nadšenci pro noční život
Hodnocení členů (100)
Stephen Schreck
Stephen SchreckQueenstown, New Zealand
22.07.2018

If you’re looking for a great weekend trip from Zagreb, try embarking on a four and a half hour drive down to Split. Split is a picturesque city on the coast full of foreign markets and food. The town’s vibe is relaxed – it’s a phenomenal place to sit outside sipping wine while taking in the view. The real highlight of the city is Diocletian's Palace, which was built for an ancient Roman emperor.

Alex
AlexNew York City
07.03.2018

Split is wonderful place to see in Croatia. I loved the coast and I would love to see it again. To be honest, I would definitely want to visit again this summer, but we are still not sure. Although, Split is a incredible city. The thing we liked the most was the famous Dioklecijan Palace, which is absolutely extraordinary. The tour guide explained us everything and we were fascinated with it. It belonged to the Romans Emperor which is super cool to listen and see. Although everything is kind of different there are still some thing left from that time. I recommend this place to everyone.

Hannu Kokko
Hannu KokkoHelsinky
22.06.2017

Split is great place to wander in June. Loads of historical buildings, restaurants, a maze of streets. Compact size, friendly people.

Bazar Kert
Bazar KertMiami
15.06.2016

We just got back from a short one week vacation from Split, Croatia and I have to tell you that it is a real gem for anyone who loves to spend quality time in a quality place. This location has it all - historical cities, monuments for those who like to learn a bit while traveling (just a few of my recommendations: Diocletian's Palace,Cathedral and Bell Tower of St. Domnius, Ivan Mestrovic Gallery), the perfect climate for everyone, and of course the magical Adriatic Sea. If you book a hotel make sure to book as close to the shore as possible. Although this time we chartered a great boat from Sailo (last time we had a good deal with them in Oyster Bay as well). It is like killing a bird with one stone - if you know what I mean - you have the accommodation and you have the entertainment, all in one. And of course, if you are a gourmand you will be in a paradise: amazing local cuisine, fresh seafood etc. Best week in Europe this far. What do you think we should visit next? Any recommendation?

Často kladené otázky

Nejlevnější měsíc je listopad, kdy průměrná cena činí 1 383 Kč za noc. Nejdražším měsícem pro pobyt ve městě Split je červenec, kdy průměrná cena činí 3 848 Kč za noc.
Průměrná cena hotelu pro měsíc únor minulý rok byla 2 104 Kč za noc. To je o 6 % méně než průměrná cena za noc ve výši 2 233 Kč, která byla nalezena v posledních 12 měsících.
Ve městě Split je očekávaná průměrná teplota pro měsíc únor 8,1 °C/46,5 °F. Nejteplejší měsíc je obvykle červenec s průměrnou teplotou 30,4C/86,7F. Nejchladnější měsíc je leden s průměrnou teplotou 3,2 °C/37,8 °F.
Nejbližší letiště u města Split je Split (SPU) (12,05 km). K dalším letištím poblíž patří: Bol (31,58 km)

Naplánujte si cestu do země Chorvatsko