Hledání letů

Typ návratu

Nejnizší ceny letenek do města Stockholm

Jan Mazanec, Stockholm
 
Hlavní a zároveň největší město Švédska se rozkládá na čtrnácti ostrovech a na pobřeží jezera Mälaren na jihovýchodě země. I díky této své poloze je Stockholm nazýván Benátkami severu. 
 
Nejzajímavější památky se nacházejí v samém centru města. Na ostrově Stadsholmen v oblasti zvané Gamla Stan (Staré Město), se nachází Královský palác, což je oficiální sídlo švédského krále. Byl dokončen v polovině 18. století, poté co Stockholm zasáhl silný požár, který zničil velkou část města. Před Královským palácem se také v pravidelných intervalech střídá hradní stráž ve svých typických černých uniformách doplněných bílými pásky, rukavicemi a vysokými bílými botami s černými špičkami.
 
Nedaleko Královského paláce se nachází jedna z nejstarších budov v celém Švédsku. Gotický kostel Riddarholmskyrkan byl postaven už ve 13. století a je místem posledního odpočinku švédských panovníků.
 
Jedním ze symbolů metropole je také radnice Stadshuset na ostrově Kungsholmen. Jde o sytě červenou budovu se sto šest metrů vysokou věží ozdobenou na vrcholku symbolem Švédska - třemi korunkami. Interiéry radnice jsou zdobeny díly švédských umělců.
 
Za zmínku stojí také muzeum Vasa, v němž se pokocháte třeba vrakem obrovské válečné lodi Vasa, která se potopila hned při první plavbě v roce 1628 a z hlubin byla vyzvednuta roku 1961. Nenechte si ujít ZOO a muzeum lidových staveb rozmístěných v přírodě zvané Skansen. Muzeum uchovává připomínku tradičního rázu staveb a způsobu života Seveřanů.
 
Co se týká švédské kuchyně, v restauracích se setkáte s tradičními švédskými stoly posetými různými druhy sýrů a především plody moře - krevetami, mušlemi, sušenými i smaženými rybami. Oblíbeným hlavním chodem je například losos s koprovou omáčkou. Z nápojů je nejoblíbenější Aquavit s 45 procenty alkoholu, který se vyrábí z obilí nebo brambor a jeho hlavní složkou je kmín a směs bylinek (koriandru, skořice, fenyklu či kopru).
 
Ve Stockholmu si na své přijdou i milovníci sportů. Švédové se při významných sportovních událostech scházejí ve slavné hale Globen, v níž už se odehrálo nejedno hokejové mistrovství. Hala je největší svého druhu na světě a je netypická svým tvarem koule o průměru 110 metrů, která pojme až šestnáct tisíc diváků. Zvenku je nejzajímavější v noci, kdy sytě modrou barvou září do dálky několika desítek kilometrů. Zajímavé je, že první zápas, který se tam odehrál, byl mezi českými a švédskými hokejisty.
 
Hlavní město Švédska se podobně jako celá Skandinávie řadí k oblastem s velice kladným přístupem k přírodě. To se projevuje i na dopravě. Centrum Stockholmu se od poloviny 90. let nachází v takzvané „nízkoemisní zóně“. Tím pádem tam nepotkáte těžké nákladní automobily s naftovými motory. Navíc je speciálním mýtným systémem omezen vjezd do centra i běžným automobilům. Od mýta jsou osvobozeny jen hybridní vozy, jejichž velké množství vás nejen ve Stockholmu, ale i v ostatních velkých švédských městech překvapí.
 
Nejběžnějším způsobem dopravy po této severoevropské metropoli je jízdní kolo. Po celém Stockholmu se větví hustá síť cyklistických stezek a kolo je k zapůjčení téměř na každém rohu. Můžete využít i metro, kde mají - stejně jako v muzeích a galeriích - výrazné slevy studenti a důchodci.
více

Nejlevnější lety do Stockholm z...

 Nejžádanější na Skyscanner...

Místo příletu

Místo odletu

od 2 175 zpáteční

 Nabídky Stockholm

Hotely v Stockholm

Pronájem aut v Stockholm

Obrázky od flickr/Mispahn