Mapa

Levné letenky do : Švédsko

 Švédsko

 

Zmrzlé pustiny, útulné chaty, panenské lesy, skalnaté ostrovy, sobí stáda a vikingská minulost – tím vším Svea Rike, země Švédů, oplývá a navíc tak činí s bezvadným stylem. Švédský smysl pro vkus a design je pověstný a upravené ulice, způsob jakým se starají o své domy, chatky, kavárny a veřejný prostor vůbec je skutečně inspirující. Jejich vkus však není přespříliš okázalý. Eleganci a funkčnost spojuje umně švédská společnost, která je známá svou praktičnosti, jednoduchostí a promyšlenými koncepcemi. A proto ať už jedete nakupovat nebo si užívat scenérie, je jednoduché propadnout místnímu kouzlu.

 

Nejlepší však na Švédsku je krajina a přírodní krásy. Abyste si opravdu užili půvabu země, je třeba za sebou zanechat města. A ať už se vydáte na plachetnici navštívit osamělý ostrov nebo si prošlapete stezky vinoucí se lesy severu a divočinou, nemůžete takřka šlápnout vedle. A ostatně, proč nezkusit oboje? Horská turistika, cyklistika, lyžování, veslování, rybaření i houbaření – to vše je oblíbenou kratochvílí Švédů a je jednoduché se k takové činnosti připojit v podstatě kdekoliv v této severské zemi.

 

Švédsko se zpravidla dělí na tři části. Götaland dříve sestával z malých vikingských království a jeho obyvatelé se ve staré norštině zvali Gautar. Nacházejí se zde města Malmö a Gothenburg a množství turistických atrakcí. Region má bohatou historii a jsou to tyto oblasti, kde se odehrává epos o Beowulfovi. Mírnější klima zde dovoluje růst smíšeným lesům a vede se zde mnoha druhům divoké zvěře.

 

Svealand je kulturním a historickým jádrem Švédska. Právě zde se nachází hlavní a největší město Stockholm. Švédské hlavní město se rozkládá na čtrnácti ostrovech na jezeře Mälaren a pyšně vyhlíží na východ přes Baltské moře. Grandiózní budovy a paláce a bohatá kulturní historie a muzea vybraně líčí sedmisetletou historii tohoto překrásného města.

 

Norrland je velmi řídce osídlen a žije zde pouze asi dvanáct procent švédské populace. A zatímco Svealand a Götaland je známější pro svá města a význačné stavby, cesty do Norrlandu jsou upřednostňovány pro nedotčenou krásu zdejší krajiny, divoké řeky a jehličnaté hvozdy, které se zdvihají až k horským hranicím s Norskem. Čtvrtou historickou zemí Švédska býval Österland, avšak ten tvoří dnešní Finsko a je samostatnou zemí.

 

Pro milovníky historie je Švédsko tou pravou zemí. Najdete zde báječná muzea zabývající se historií regionu. Známým je například Vasa muzeum ve Stockholmu, kde spatříte vyzdvižený vrak lodi ze sedmnáctého století. V královském parku sídlí skansen, první svého druhu, který byl otevřen před více než sto dvaceti lety. Muzeum pod širým nebem tvoří více než 150 budov, farem a člověk zde spatří život takový, jaký byl dříve.

 

Velmi zajímavá je i Švédská kuchyně, tradičně otevřená všemožným vlivům. Specifickým pro ni je užití různých druhů masa, včetně sobího a losího. Domácí kuchyně“ Husmanskost“ zde má velkou tradici. Velký výběr chleba, ke kterému se podávají paštiky, uzené, rybí maso a všudypřítomný brusinkový džem je také samozřejmostí. V poslední době se Švédsko inspiruje svým jižním sousedem a restaurací, které se zaměřují na haute cuisine, přibývá. 

Ceny zobrazené na této stránce jsou jen odhadované nejnižší ceny. Nalezeno v posledních 45 dnech.