Mapa

Levné letenky do : Černá hora

Černá Hora

 

Tato malá, nejmladší evropská země představuje ideální kompromis mezi civilizovanou, snadno dostupnou prázdninovou destinací a místem, kde můžete zapomenout na shon všednodenního života, odpočinout si a nasáknout atmosféru dávných dob. V Černé hoře si zvyknete na pomalé tempo a naučíte vychutnat si aktuální moment stejně jako šálek lahodné kávy z džezvy. 

Pokud se chcete vydat za koupáním, navštivte jedno z měst na jadranském pobřeží – v nejjižnějším evropském fjordu, jak bývá Kotorský záliv někdy označován, leží starobylá města Kotor, jehož historické jádro je zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, Budva nebo Herceg Novi. Přímo na jadranském pobřeží najdete města Ulcinj, Sutomore, popřípadě Sveti Stefan, který si oblíbili slavní lidé z celého světa. Hlavní důvod této popularity bude pravděpodobně jedinečný architektonický projekt z poloviny 20. století, který na skalnatém ostrůvku zachoval původní domky s červenými střechami a bílými fasádami, ovšem zmodernizoval interiéry. Vznikl tak luxusní hotel s atmosférou středověké vesničky. Ubytování přímo zde se hluboce zavrtá do vaší peněženky, ale nezoufejte. V sezóně se sem za poplatek můžete podívat, i když se tu neubytujete. 

Až si dostatečně užijete moře i lenošení na pláži, vydejte se dále do vnitrozemí za kulturními, historickými a architektonickými památkami. V Cetinje, kouzelném, bývalém hlavním městě plném zeleně na úpatí národního parku Lovčen, si pobloudíte uličkami a nasáknete atmosféru lenivého středomořského života. Nejzajímavější je zdejší klášter z 15. století. V jeho útrobách najdete mimo jiné i první knihu, která kdy byla vytištěna v cyrilici, a jejíž obal vyšila Kateřina Veliká. 

Zcela jiný charakter zástavby vás čeká v hlavním městě Podgorici. Jde vpravdě o moderní centrum s vysokými budovami a plánovanou infrastrukturou. To je důsledkem téměř úplného vybombardování města za druhé světové války. Ani zde však není o zábavu nouze – nedaleko odsud leží ruiny antického města Diocley, Podgorica navíc představuje kulturní centrum země a máte zde možnost navštívit několik muzeí, divadel, koncertů a galerií. V historickém jádru se navíc setkáte se zbytky římského akvaduktu nebo tureckých hradeb. 

Černá Hora je však především krásná svou přírodou. Většina země je hornatá, jen v okolí Skadarského jezera se rozprostírají nížiny. V zemi jsou čtyři národní parky: Skadarské jezero, Lovčen, Durmitor (na seznamu UNESCO) a Biogradská hora, do kterých můžete vyrazit za vysokohorskou turistikou. Krom toho krajinou protéká řada řek, vodní turistika a rafting kvetou zejména na Taře, Pivě a Morači. Většina turistů se sem vydává v létě, za zvážení však stojí i dovolená na konci zimy, kdy se konají Slavnosti mimózy aneb vítání jara. Mimóza je žlutá kytička, která začíná kvést již na začátku února, a její květ je záminkou pro bujaré oslavy s pestrým kulturním programem. Teploty se přitom i v horských oblastech v této době pohybují okolo 10 stupňů nad nulou. 

Nejlepší na tom je, že je zde na balkánskou zemi velmi bezpečno. Můžete si tak vychutnat horské vesničky, kde se zastavil čas, posezení u kávy v uličkách Cetinje, zdejší vynikající kuchyni i lenošení u moře bez obav a starostí. 

 

Důležité informace:

Měna: Euro (EUR; k 29. 12. 2014 1 EUR = 27,7 CZK)

Časová zóna: CET

Víza: U občanů České republiky není pro turistický pobyt do 90 dnů požadováno vízum.

Ceny zobrazené na této stránce jsou jen odhadované nejnižší ceny. Nalezeno v posledních 45 dnech.