Mapa

Levné letenky do : Kambodža

Kambodža
 
Pokud toužíte po klidné dovolené v exotické asijské zemi, nemůžete si vybrat lépe. Zdejší bílé pláže s bambusovými příbytky obklopenými kokosovými palmami a banánovníky mohou směle konkurovat těm na populárních thajských ostrovech. Navíc tu narazíte na mnohem méně turistů a ve většině případů se budete těšit z přirozeného prostředí a přátelského chování místních obyvatel. Stále jde o velmi chudou zemi a ceny se zde pohybují mnohem níž než v sousedním Thajsku nebo Vietnamu. Tak je možné, že i v nejpopulárnějším pobřežním letovisku, Sihanoukville, najdete hostel, kde vás ubytují za 1 dolar za noc. Jmenuje se Utopia, a brzy zjistíte, že je tento název víc než příhodný.
Toužíte po tom, abyste měli pláž skoro pro sebe? Pak místo do Sihanoukville nebo na okolní party ostrovy zamiřte na východ, téměř k vietnamským hranicím. Zde leží městečko Kep a u něj skromný Králičí ostrov s chatkami, pohodlnými lehátky, houpacími sítěmi, překrásnými západy slunce, s restaurací s vynikající kuchyní a s uklidňujícím šuměním příboje. Ve zdejších vodách se vyskytují hejna mikroorganismů, které kolem vás při nočním koupání fosforeskují, což je nezapomenutelný zážitek. Až si dostatečně odpočinete, vydejte se na trhy do opodál ležícího, francouzsky působícího městečka Kampot, v jehož centru najdete sochu výrazně páchnoucího ovoce durianu.
Dobrodružné povahy udělají nejlépe, pokud zamíří do východních oblastí Mondulkiri a Ratanakiri. Zde se můžete vydat do nekonečných hlubin džungle a setkat se se všemožnými zvířaty, která v Evropě potkáte jedině v zoo, vydat se na několikadenní pochod na sloním hřbetě nebo do vesnic obývaných kmeny žijícími původním způsobem života.
Že vás lákají spíš historické památky? Pak vám asi není nutné připomínat středověké královské město Angkor na severu země, které bylo zachováno v pozoruhodném stavu, a to i přes to, že je dávno vyplenili siamští vládci a na několik staletí zůstalo opuštěno. Můžete si vybrat ze dvou možností – jednodenní, nebo třídenní vstupenky. Vypůjčíte-li si kolo nebo si najmete tuk-tuk s řidičem, dá se celý komplex objet za jeden den a prohlédnout si zblízka většinu památek. Pokud toužíte po tom prostudovat detailné úplně všechny, investujte o pár dolarů více a naplánujte si delší pobyt. Počítejte také s vysokými teplotami. Přestože se celá oblast podobá obrovskému parku, před vnitrozemským tropickým klimatem vás neuchrání stín žádného stromu, ať je sebeobří. A že jich tu takových najdete nemálo.
Další dvě pozoruhodná místa k návštěvě jsou zcela z jiného soudku. Připomínají brutální režim generála Pol Pota a jeho Rudých Kmérů v 70. letech 20. století. Jeho důsledkem bylo vyhlazení 2 milionů obyvatel země, rozpad mnoha rodin, vazeb a totální kolaps ekonomiky. O zadržování a likvidaci politických i „politických“ vězňů se můžete poučit v bývalé škole Tuol Sleng v centru hlavního města, Phnom Penhu, která byla (z velké většiny samotnými zadrženými) přebudována na věznici. Dějinný exkurz můžete dokončit na tzv. Killing Fields, tedy Vražedných polích, místa asi 20 km jižně od metropole, kde byly odkryty masové hroby o neskutečných rozměrech a dnes s pietou připomínají hrůzy této dějinné etapy.
Snad proto, že si Khmérové (tedy etnikum, které v Kambodži převažuje) poměrně nedávno vytrpěli tyto hrůzy, chovají se k sobě i k turistům výrazně laskavěji než obyvatelé okolních zemí a i přes pokračující rozvoj turismu se na každém kroku setkáte s nezištnou pohostinností. Kambodža vás zkrátka přivítá s otevřenou náručí.
 
Důležité informace
Měna: Kambodžský riel, Americký dolar (KHR, USD; k 29. 12. 2014 1000 KHR = 5,6 CZK, 1 USD = 22,6 CZK)
Časová zóna: CET + 6
Víza: Od občanů České republiky je vyžadováno vstupní vízum. Turistické vízum na 30 dní stojí 25 USD a je možné je pořídit buď předem na internetu, nebo osobně na hraničních přechodech.

Ceny zobrazené na této stránce jsou jen odhadované nejnižší ceny. Nalezeno v posledních 45 dnech.