Windsor

16. 12. 2018 - 17. 12. 2018

2 hosté - 1 pokoj

Hledáte inspiraci pro své ubytování? Ke skvěle hodnoceným levným hotelům ve městě Windsor patří na základě hodnocení uživatelů Park Farm, Manor Cottage Bed and Breakfast a Lay Your Hat Apartments. Skyscanner Hotely je rychlý, bezplatný a snadný způsob, jak zorganizovat váš pobyt. Stačí pár kliknutí a můžete snadno hledat, porovnávat a rezervovat ubytování ve městě Windsor přechodem přímo na webové stránky hotelu nebo cestovní kanceláře. Za váš pobyt rezervovaný u nás nejsou přičítány žádné poplatky. Pro začátek zkuste přidat váš vybraný termín do pole hledání výše a dovolte nám vyhledat pro vás levné nabídky hotelů. Případně si můžete vybrat z možností hotelů výše.

Co říkají cestující o městě Windsor?

9,8
Nadšenci pro historii
9,7
Cestující rodiny
6,1
Na služební cestě
6,1
Nadšenci pro turistiku
6,0
Studenti
Hodnocení členů (29)
Jonathan Goddard
Jonathan GoddardCambridge
15.03.2016

Hi Meg, Windsor & Eton are both very close to London (and only across the river from each other!). There's a delicious fudge shop, a big castle, lots of swans and it's picturesque. There's also Legoland Windsor a bit further out.

D'Maris Coffman
D'Maris CoffmanLondon
13.01.2014

Home to Windsor castle, Eton College, and a very scenic town. Accessible by train through Reading and Slough. Great day out with family and the castle is stunning. Be sure to allow a day.

Thomas Beard
Thomas BeardAbergavenny
05.01.2014

Such a gorgeous place, with Windsor Castle right at the heart of it, and Eton just on the other side of the river. Even without visiting the castle, it is still a lovely day out with the market and shops there, and the history dotted around the place.

Barbara Kossy
Barbara KossyMoss Beach
16.10.2013

I had a few hours before my flight out of Heathrow, so a friend dropped me off in Windsor while he went to work. Of course the main attraction in Windsor is the castle, and the queen. The castle is hard to miss. And you know if the queen is there if the special flag, the Royal Standard of the United Kingdom is flying. So, she's not hard to miss either. The early October weather was crisp and clear and I did not want to tour a castle, so I decided to walk the streets and shop a bit. There's lots of great shopping in Windsor. The main drag is Peascod and St. Leonards. I shopped charity shops and found a nice little cotton sweater on sale at a clothing boutique oddly named Fat Face. There are also lots of cafes and restaurants. On my next visit, I might go ahead and tour the castle.

Naplánujte si cestu do země Velká Británie