Mapa

Levné letenky do : Nizozemsko

Nizozemsko

 

Chystáte-li se do Nizozemska na dovolenou, nezapomeňte se nejprve domluvit s kýmkoli, kdo vám může zaručit dobré počasí. Pokud takové kontakty nemáte, rozhodně si přibalte větruvzdornou bundu a deštník nebo pláštěnku. V Nizozemsku totiž dost často prší, ještě častěji fouká a vůbec nejčastěji se situace mění. Během jednoho dne můžete zažít palčivé sluneční paprsky, déšť i vichřici. Ale nezoufejte. Tato země, tvrdohlavě vydobytá přírodním zákonům navzdory, umí lehké nepohodlí způsobené počasím vynahradit jinak. 

Vaše první kroky pravděpodobně povedou do Amsterdamu. Vítejte! Nejlepší bude začít na překrásné Centraal Station, která leží na samém prahu historického centra města. Jen pár kroků odsud se rozkládá čtvrť De Wallen, aneb Red Light District, s červeně osvětlenými výkladními okny a mnoha coffeeshopy. Že vás tyto neřesti nezajímají? I přesto se sem vydejte. Jedná se o nejstarší ulice města, a to znamená, že se zde budete moci pokochat nádhernými renesančními domy, starobylými mosty a okouzlujícími kanály, pro Amsterdam tolik typickými. 

Coffeeshopy navíc neznamenají pouze místa, kde se dají koupit lehké drogy. Stále slouží i svému původnímu účelu, o kterém vypovídá i jejich název – v mnoha případech jde jednoduše o kavárny, do kterých si lidé chodí číst nebo povídat. Hledáte-li místo s dobrou a levnou kávou, kde se budete cítit příjemně, zkuste podnik Siberië jen kousek od kanálu Singel, na ulici Brouwersgracht. Můžete následovat místní a sedět zde u hrnku horkého nápoje celé hodiny. Odtud se pak vydejte na podvečerní procházku po Prinsengrachtu, ulici s jedněmi z nejkrásnějších a nejhonosnějších historických domů ve městě. Minete kostel Westerkerk a dům, v němž se schovávala malá Anne Frank se svou rodinou. 

V Amsterdamu se neustále koná spousta zajímavých výstav a kulturních akcí. Za ještě větším výběrem se však vydejte do hlavního města Den Haagu nebo do Rotterdamu. V Utrechtu, který je jen 20 minut jízdy vlakem od Amsterdamu, si zase můžete užít poklidnější a domáčtější městskou atmosféru. Najděte ulici Oudegracht, posaďte se na zahrádku jedné z mnoha restaurací na náplavce a sledujte, jak kolem projíždí loďky a hausbóty, jak se pouliční osvětlení odráží na zvlněné hladině a naslouchejte cinkání zvonků kol a hrdelním zvukům a zpěvavé intonaci, prazvláštní to kombinaci charakterizující zdejší jazyk. Za návštěvu rozhodně stojí také největší květinová zahrada na světě u obce Keukenhof. Nejkrásnější je v dubnu, kdy jsou tisíce zde vysazených tulipánů v plném květu a vytvářejí komplikované barevné vzorce.

Přestože je Nizozemsko z velké části zastavěné, nabízí mnoho možností i pro ty, kdo rádi tráví svůj čas v přírodě. Zdejší pobřeží je prosycené křikem racků, slaným a vlhkým vzduchem a lemované písečnými dunami. V létě se zde teploty často pohybují i kolem 30 stupňů a voda je dostatečně teplá i pro koupání. Na výlety se vydávejte raději na kole. Pokud vyrazíte pěšky, místní se po vás pravděpodobně budou nechápavě otáčet. Na tomto jednoduchém dopravním prostředku se tu totiž každé dítě naučí jezdit dřív, než umí chodit. 

Na východě země, u německých hranic, se krajina mění a z věčných pastvin a kanálů povstávají lesy a kopce. Obzvláště oblast kolem Maastrichtu stojí za návštěvu. Unaveni z výletu zamiřte do zdejších lázní Geusseltbad, kam se jezdí rekreovat i upracovaní Nizozemci z měst na západě. 

 

Důležité informace

Měna: Euro (EUR; k 29. 12. 2014 1 EUR = 27,6 CZK)

Časová zóna: CET

Víza: Od občanů České republiky není vyžadováno vstupní vízum. 

Ceny zobrazené na této stránce jsou jen odhadované nejnižší ceny. Nalezeno v posledních 45 dnech.